Ortaokul öğrencilerinde imgeleme çalışmalarının motor beceri empati ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of imagery studies on motor skills empathy and anxiety levels in secondary school students
- Tez No: 783319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Ortaokul öğrencilerinde imgeleme çalışmalarının motor beceri, empati ve kaygı düzeylerine ne düzeyde etkili olduğunu belirlemek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada G* Power analizi sonucunda gönüllü 130 öğrencinin yeterli olacağı tespit edilmiştir. Bu anlamda 130 ortaokul öğrencisi yansız atama ile kontrol ve deney gruplarına ayrılmıştır. Uygulama öncesinde her iki gruba da motor beceri parkuru, durumluk ve sürekli kaygı ölçeği ve empati ölçeği uygulanmıştır. Uygulama esnasında deney grubuna imgeleme uygulamaları yapılırken kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. İmgeleme uygulamaları sonrasında her iki gruba da motor beceri parkuru, durumluk ve sürekli kaygı ölçeği ve empati ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel hesaplamaları SPSS 25.0 V istatistik paket programında yapılmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla frekans analizi yapılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla“Kolmogorov Smirnow ve Shapiro-Wilk”testleri uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırılması amacıyla bağımlı ve bağımsız t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Anlamlılık değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This intention objective, which determines to what extent it is effective on imagery, motor skills and empathy attitude and anxiety attitude in secondary school students, constitutes this purpose. Material and Method: According to the result of G* Power analysis, it was determined that 130 species would be sufficient. These first 130 middle school students ended the control and experiment with unbiased assignment. Before the application, motor skill track, state and trait anxiety measurement and empathy measurement were applied in both groups. During the application, the control group did not take any action while the experimental group was performing imagery applications. After the experiment, motor skill track, state and trait anxiety measurement and empathy calculation were applied in both groups. Calculations of the obtained data sets were made using SPSS 25.0 V statistical package data. Frequency analysis was conducted to determine local demographic regulation.“Kolmogorov Smirnow and Shapiro-Wilk”test was applied to determine whether the obtained data showed a normal distribution. Dependent and independent t-test and ANOVA were applied to compare nerves showing normal spreading. The significance value was determined as p0.05).