Sağ ve sol kolon tümörlerinde cmtm3 ve sstr2 genlerinin ifade düzeylerinin araştırılması
Investigation of cmtm3 and sstr2 expression levels in right-sided and left-sided colon tumors
  1. Tez No: 783320
  2. Yazar: TUĞÇE BİNEN
  3. Danışmanlar: PROF. ETEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde en yaygın görülen kanser türlerinden olan kolorektal kanser, gastrointestinal kanserler içinde en sık görülendir. Tümör dokusunun sağ kolon ve sol kolonda olmasına göre sıklığı, klinik özellikleri, seyri ve uygulanan tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum sağ kolon ve sol kolonun histoloji, anatomi, morfoloji ve genetik yapısındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Çalışmamızda sağ ve sol kolon yerleşimli tümöral dokularda tümör gelişimi ve ilerlemesi açısından önemli roller üstlenebileceği düşüncesiyle CMTM3 ve SSTR2 genlerinin ekspresyonlarını inceledik. Örneklemimiz; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalında histopatolojik tanısı konulan 42'si sağ kolon, 47'si sol kolon olmak üzere 89 tümörlü doku örneği ve aynı bireylerin tümörlü dokuya komşu sağlıklı doku örneğinden oluşmuştur. Çalışmamız; kolorektal kanserin en yaygın türü olan adenokarsinomlu dokulardan hazırlanmış parafin bloğa gömülü arşiv materyallerinde gerçekleştirildi. Doku örneklerinden önce RNA izolasyonu arkasından cDNA sentezi gerçekleştirildi. CMTM3 ve SSTR2 genlerinin ekspresyonu Real Time PCR'de karşılaştırmalı CT (ΔΔCT) yöntemiyle analiz edildi. Bulguların istatistiksel değerlendirmesi Wilcoxon T-testi, Student T-testi ve Mann-Whitney U-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer, which is one of the most common cancer types in the world and country, is the most common gastrointestinal cancer. Depending on whether the tumor tissue is in the right or left colon, its frequency, clinical features, course, and treatment method may vary. This is due to the differences in histology, and anatomy. Morphology, and genetic structure of the right and left colons. In our study, we examined the expressions of CMTM3 and SSTR2 genes with the thought that they may play important roles in tumor development and progression in tumoral tissues located in the right-sided and left-sided colon. Our sample; consisted of 89 tumor tissue samples, 42 of which were right-sided colon and 47 left-sided colon, which were diagnosed histopathologically in Mersin University Faculty of Medicine, Department of Pathology, and healthy tissue samples of the same individuals adjacent to the tumor tissue. Our work; was performed on archival materials embedded in a paraffin block prepared from tissues with adenocarcinoma, the most common type of colorectal cancer. Before the RNA isolation from the tissue samples, cDNA synthesis was performed. Expression of CMTM3 and SSTR2 genes were analyzed in Real-Time PCR by comparative CT (ΔΔCT) method. Statistical evaluation of the results was done with the Wilcoxon T-test, Student's T-test, and Mann-Whitney U-test.