Storax containing hydroxyethyl chitosan-carrageenan hydrogel / asymmetric polycaprolactone membrane bilayer wound dressing
Sığla yağı içeren hidroksietil kitosan-karagenan hidrojel / asimetrik polikaprolakton membran çift tabakalı yara örtüsü
  1. Tez No: 783336
  2. Yazar: MUSTAFA NAKİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEZCANER, DOÇ. DR. CAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde modern teknolojideki ilerlemelere ragmen yara bakımı, dünyada yaygın bir şekilde sargı bezi, dikiş, cerrahi zımba kullanımı gibi geleneksel yöntemlere dayanmaktadır. Çeşitli yaraların bakımında bu yöntemler ekonomik tedaviler sunsa da yara iyileşme sürecini kolaylaştıracak kolay ve etkili bir çözüm sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Yaraların daha hızlı ve güvenilir bir şekilde bakımını sağlamak, basit ancak çok fonksiyonlu ve farklı yara tiplerine uygun kapsamlı bir tasarımsal yaklaşım gerektirmektedir. Bu çalışmada çok fonksiyonlu, iki tabakalı bir yara örtüsünün geliştirilmesi üzerinde çalışılmıştır; polidopamin kaplı asimetrik polikaprolakton membran (PCL-DOP) ve Liquidambar orientalis Mill. bitkisinden elde edilen sığla yağı içeren hidroksietil kitosan (HECS)-karagenan (kC) temelli hidrojel (HECS-kC). PCL-DOP membran çözgen olmayan çözücü ile indüklenmiş faz ayrımı yöntemi ile hazırlandıktan sonra polidopamin kaplanmış ve bakteri geçişine karşı çok etkili bir bariyer özelliği gösterirken iyi mekanik ve yapışkanlık özellikleri yanında aynı zamanda uygun seviyede oksijen ve su buharı geçirgenliği göstermiştir. Diğer taraftan, sığla yağı yüklü HECS-kC hidrojeli farklı pH ortamlarında in vitro test edilerek optimize edilerek yaranın iyileşmesi ile uyumlu bir şekilde bozunabilen bir kompozisyon elde edilmiştir. Elde edilen hidrojel sıradışı bir gerdirilebilme özelliğine ek olarak uygun ex vivo yapışkanlık, yara akıntılarını emebilme, oksijen ve su buharı geçirgenliği yanında yüklenen sığla yağı sayesinde daha etkin antimikrobiyal ve antioksidan etkiler göstermiştir. Ayrıca sıçanlarda gerçekleştirilen tam-tabaka ekzisyonel yara modeli geliştirilen çift tabakalı yara örtüsünün yara iyileşmesini Tegaderm ve control grubuna göre anlamlı olarak kolaylaştırdığı gözlenmiştir. Bu çalışma, geliştirilen çift tabakalı yara örtüsünün basit ve etkili bir yara bakım sistemi olarak kullanılabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the advancement of modern technology, wound care is still based on traditional methods such as suture, staple and gauze around the world. Although, these methods provide affordable treatment for various types of wounds, they fall short in easy and effective treatment to facilitate healing process. Enabling a quicker and more convenient wound healing necessitates a comprehensive approach to wound dressing development to include simple yet multifunctional and versatile designs. In this work, we focused on the development of a multifunctional wound dressing composed of two layers; polydopamine coated asymmetric polycaprolactone membrane (PCL-DOP) and Liquidambar orientalis Mill. storax loaded hydroxyethyl chitosan (HECS)-carrageenan (kC) based hydrogel (HECS-kC). PCL-DOP membrane was prepared by non-solvent induced phase separation (NIPS) followed by polydopamine coating and demonstrated an excellent barrier against bacteria while allowing optimal oxygen and water vapor exchange in addition to good adhesive-cohesive properties. Storax loaded HECS-kC hydrogel, on the other hand, was tested on different pH environment in vitro and optimized to provide necessary conditions to facilitate wound healing. The hydrogels showed ultra-stretchability, capability to absorb wound exudates, allow oxygen and water vapor transmission while the storax incorporation enabled enhanced antimicrobial and antioxidant activity. Furthermore, rat full-thickness skin defect model showed that the developed bilayer wound dressing could significantly facilitate wound healing compared to Tegaderm and control groups. This study displays that the bilayered wound dressing have a potential to be used a simple and effective wound care system.