Saflaştırılmış sığala yağının analitik incelenmesi
- Tez No: 6423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÜZET Bu çalışmada, önce ham sı gala yağından, arzu edilen kalitede saf balsam eldesine olanak veren, saflaştırma işlemleri üzerinde durul muştur. Elde edilen balsamların kaliteleri belirlenmiştir. Ayrıca, analitik çalışmalarda, tayinlere duyarlılık ve kolaylık getirici ye ni yöntemlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, balsam içersindeki serbest sinnamik asit miktarının tayini için po- tansîyometrik, serbest ve bağlı halde bulunan sinnamik asitin toplam miktarının tayini için polarografik yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY In this study, purification of crude storax balsam and charac terization of the product are reported. Quality assessment of the balsams obtained by various methods were made. A new polarographic technique for the determination of total cinnamic acid in free and bound form, and a potentiometric method for the determination of free cinnamic acid in purified storax bal sam were developed.