Application of A.F.D in the product planning stage of air-conditioning units
Hava şartlarında birimlerinin ürün planlama aşamasında Q.F.D. uygulaması
  1. Tez No: 78334
  2. Yazar: YELDA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KERİM KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yeni ürünler, teşebbüsün hayatta kalabilmesi ve muvaffakiyetine olan açık katkılarından dolayı, pek çok şirkette ilginin odağıdır. Yeni ürünler için planlama yapmak temel ve rağbet gören stratejik faaliyettir. Yeni ürünler, müşteri ihtiyaçları ile karşılaştırıldıklarında, firmanın mevcut ürün-pazardaki yerini sağlamlaştırmasında ve yenilerine girmesinde fırsatlar yaratır. Müşteri - istek analizleri, yeni ürün geliştirilmesi ile nerede rekabet avantajının sağlanabileceği konusunda önemli bilgiler verir. Bu analizler, 1 ) Yeni ürünler, 2 ) Mevcut ürünlerde iyileştirmeler, 3 ) Üretim proseslerinde iyileştirmeler, 4 ) Destek servislerde iyileştirmeler, için doğabilecek fırsatları ortaya çıkarır. Müşteri için önemli olan özelliklere odaklanıp, bunları projenin ve üretim prosesinin tanımı ve optimizasyonu ve potensiyel hata sebeblerinin tanımlanarak elenmesi veya düzeltilmesi için kullanan çeşitli metodlar vardır. Kalite Fonksiyonlarının Açılımı ( QFD ), müşteri gereksinimlerini tanımlayan, önemlerini değerlendiren, ve müşteri gereksinimlerini tamamen tatmin edebilmek için bir ürün ( yada servisin ) sahip olması gereken tüm teknik karakteristikleri tanımlayan bir metodolojidir. Metodun temel prensibi, ürünlerin müşteri istek ve zevkini yansıtacak şekilde tasarlanmasında yatmaktadır.Hedef, pazarlama, tasarım, mühendislik, üretim, satmalmaa vb. bölümlerden oluşan fonksiyonlar arası bir çalışma ekibinin gerçekleştireceği bir seri faaliyetin oluşturulması ile sağlanacaktır. QFD çalışmasında ekip faaliyetleri birbirini takip eden bir seri basamaklardan oluşmaktadır. Bu basamakların dokümantasyonu Kalite Evi denen diyagram ile yapılır. Bu çalışmada, pazar için doğru ürünün seçilmesi amacıyla, hava şartlandırma cihazlarının ürün planlama aşamasında QFD metodolojisi kullanılmıştır. Bu çalışmanın neticelerinin, bir firmaya doğru ürünün seçim ve piyasaya sürülmesinde rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT New products are the center of attention in most companies because of their obvious contribution to the survival and prosperity of the enterprise. Planning for new products is an essential and demanding strategic activity. New products, when matched to customer needs, offer opportunities for a firm to strengthen its position in existing product-markets and move into new ones. Customer-needs analysis provides important information for determining where competitive advantage can be gained by developing new products. It identifies opportunities for : 1 ) new products, 2 ) improvements in existing products, 3 ) improvements in production processes, 4 ) improvements in supporting services. There are several methodologies that are used to focus on the“ important characteristics ”for the customer to use them in the definition and optimization of the project and manufacturing process and to identify potential failure causes to eliminate or correct them. Quality Function Deployment ( QFD ) is a methodology that identifies the customer's requirements, evaluates the importance and defines the value of all those technical characteristics a product (or service) should have to fully satisfy the customer needs. The method's basicprinciple resides in the conviction that products must be designed to reflect the customer's desires and tastes. The goal is achieved through the development of a set of activities performed by an interfunctional work team from marketing, design, engineering, manufacturing, purchasing etc. from the product's initial conception. In QFD, team activities are articulated into a set of sequential steps. The documentation of the steps is made through a diagram called the House of Quality. In this study, QFD methodology is used in the product planning stage of A/C units in order to choose the product which is right for the market. The results of this study are expected to guide a company in choosing and launching the right product.