Basketbol antrenörlerinin stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Examing the stress coping strategics of basketball coaches
- Tez No: 783342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN SAYIN TEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Basketbol antrenörlerinin stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla gerçekleştirilen bu tanımlayıcı araştırma Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) üyesi 223 lisanslı antrenör ile gerçekleştirilmiştir. Kişisel bilgi Formu ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ile Google Forms isimli bir anket sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak veri toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskall Wallis H testleri kullanılmıştır. Katılımcıların çoğunluğunun erkek, 26-35 yaş aralığında, bekar, alt yapı çalıştırıcısı ve A derece antrenör kademesine sahip olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların genel olarak etkili baş etme yöntemleri alt boyut puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive research, which was carried out to determine basketball coaches' styles of coping with stress and to examine the factors affecting it, was carried out with 223 licensed trainers who are members of the Turkish Basketball Coaches Association (TÜBAD). Data were collected online using the Personal Information Form and the Styles of Coping with Stress Scale (SBTÖ) via a survey site called Google Forms. Mann-Whitney U and Kruskall Wallis H tests were used in the analysis of the data. It was determined that the majority of the participants were male, between the ages of 26-35, single, infrastructure trainer and A-grade trainer. It was found that the participants' overall effective coping methods sub-dimension scores were higher.