Pıper nigrum yağı yüklü polikaprolakton nanopartiküllerinin üretimi ve sedef hastalığı için topikal uygulamaya yönelik in vitro etkinliğinin değerlendirilmesi
Production of piper nigrum oil-loaded polycaprolactone nanoparticles and evaluation of the in vitro effectiveness for topical application for on psoriasis
- Tez No: 939397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sedef hastalığı, ciltte kronik iltihaplanma ve aşırı cilt hücresi büyümesiyle karakterize edilen otoimmün bir hastalıktır. Bu hastalığın dünya çapında yaklaşık dört milyon kişiyi etkilediği bilinmektedir. Hastalığının kesin tedavisi henüz bulunmamaktadır. Mevcut tedavi stratejileri semptomları hafifletmeyi, hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeyi ve hastalığın ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Öte yandan bu tedavilerin yan etkileri, tedavi direnci, güvenlik endişeleri ve yüksek maliyet gibi dezavantajları araştırmacıları alternatif ve yeni seçenekleri araştırmaya yöneltmiştir. Bu kapsamda bitkisel ilaçlar sedef hastalığına karşı umut vadeden alternatiflerdir ve güvenli, erişilebilir, uygun fiyatlı ve etkili olmalarının yanında daha düşük toksik ve yan etkiye sahip oldukları için tercih edilmektedir. Ancak bitkisel ilaçların düşük biyoyararlanım, büyük molekül boyutu, daha az cilt penetrasyonu, zayıf emilim ve kararsızlık gibi önemli sınırlamaları vardır. Bu kapsamda nanoteknoloji tabanlı ilaç dağıtım sistemleri ilgili sorunların üstesinden gelmek için büyük umut vadetmektedir. Piper nigrum (Piperaceae familyası) bitkisinin antikanser, antidiyabetik, analjezik, antikonvülsan, nöroprotektif ve antiinflamatuar etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ancak, Piper nigrum'un antiinflamatuar özelliklerine dayanarak sedef hastalığının tedavisinde nanopartikül dozaj formunda topikal kullanımına yönelik herhangi bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda Piper nigrum yağı (PO) yüklü PCL nanopartikülleri sentezlenmiş ve bunların spektroskopik yöntemlerle (UV-Vis Spektroskopisi, Dinamik Işık Saçılımı Spektroskopisi (DLS)) karakterizasyonu, in vitro salım profili ve in vitro sitotoksisitesi belirlenmiştir. Sonuçlar; PO yüklü PCL nanopartiküllerinin 209.8±6.43 nm ortalama partikül boyutu, 0.041±0.016 PdI değeri ve -8.20±0.18 mV zeta potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. PO yüklü PCL nanopartiküllerin enkapsülasyon veriminin ve yükleme kapasitelerinin sırasıyla %85.00±0.01 ve %15.69±0.01 olduğu belirlenmiştir. İn vitro salım profili çalışmaları sonucunda PO yüklü PCL nanopartiküllerinin içeriğindeki PO'nun %99.24±1.58'ini 24 saatte saldığı tespit edilmiştir. Dahası L929 ve HaCaT hücre hattı üzerinde farklı konsantrasyonlarda yapılan uygulama sonucu PO yüklü PCL nanopartiküllerinin toksik olmadığı belirlenmiştir. Bu bağlamda PO yüklü PCL nanopartiküllerinin sedef hastalığı tedavisinde topikal kullanım potansiyelinin olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is an autoimmune disease characterized by chronic inflammation and excessive skin cell growth in the skin. It is known that this disease affects approximately four million people worldwide. There is no definitive cure for the disease yet. Current treatment strategies aim to relieve symptoms, improve patients' quality of life and prevent disease progression. On the other hand, the disadvantages of these treatments such as side effects, treatment resistance, safety concerns and high costs have led researchers to investigate alternative and new options. In this context, herbal medicines are promising alternatives against psoriasis and are preferred because they are safe, accessible, affordable and effective, as well as having fewer toxic and side effects. However, herbal medicines have important limitations such as low bioavailability, large molecular size, less skin penetration, poor absorption and instability. In this context, nanotechnology-based drug delivery systems hold great promise to overcome the relevant problems. The Piper nigrum (Piperaceae family) plant is known to have anticancer, antidiabetic, analgesic, anticonvulsant, neuroprotective and anti-inflammatory effects. However, there are no studies in the literature on the topical use of Piper nigrum in nanoparticle dosage form in the treatment of psoriasis based on its anti-inflammatory properties. In this context, in our study, Piper nigrum oil (PO) loaded PCL nanoparticles were synthesized and their characterization, in vitro release profile and in vitro cytotoxicity were determined by spectroscopic methods (UV-Vis Spectroscopy, Dynamic Light Scattering Spectroscopy (DLS)). The results showed that PO loaded PCL nanoparticles had an average particle size of 209.8±6.43 nm, PdI value of 0.041±0.016 and zeta potential of -8.20±0.18 mV. The encapsulation efficiency and loading capacities of PO loaded PCL nanoparticles were determined to be 85.00±0.01% and 15.69±0.01%, respectively. As a result of in vitro release profile studies, it was determined that PO-loaded PCL nanoparticles released 99.24±1.58% of the PO in 24 hours. Moreover, as a result of the application at different concentrations on the L929 and HaCaT cell line, it was determined that PO-loaded PCL nanoparticles were not toxic. In this context, it was evaluated that PO-loaded PCL nanoparticles have the potential for topical use in the treatment of psoriasis.