Çocuk diş hekimliği doktora programı kapsamında yapılan 'Koruyucu ve Önleyici Ortodonti' dersini alan öğrencilerin gelişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluating the development of students who enrolled in 'Preventive and Interceptive Orthodontics' course within the pediatric dentistry doctorate program
  1. Tez No: 783343
  2. Yazar: DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Dentistry, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Çocuk Diş Hekimliği Doktora Programı kapsamında yapılan 'Koruyucu ve Önleyici Ortodonti' dersini alan doktora öğrencilerinin yeterlik gelişimlerinin klinik olarak profesyonellik değerlendirilmesi ve teorik olarak ise Fink'in Taksonomisine göre yıllara göre gelişimlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu derse katılan 14 Çocuk Diş Hekimliği programı doktora öğrencisi ile bir önceki yıl aynı derse yönelik eğitim alan 16 doktora öğrencisi çalışma kapsamına alındı. Dersin değerlendirilmesi, Fink'in taksonomisine uygun olarak bu tez için oluşturulan vaka temelli tartışma soruları üzerinden yapıldı. Dersin klinik olarak değerlendirilmesinde ise profesyonelliğin değerlendirilmesi formu kullanılarak değerlendirme yapıldı. Verilerde 0,05'den küçük olan p değerleri istatistiksel olarak anlamlılık kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the performance appraisal of competencies of Pediatric Dentistry PhD students as well as evaluating their development over the years according to Fink's taxonomy who attend to the 'Preventive and Interceptive Orthodontics' course. Materials and methods: The study included fourteen PhD Pediatric Dentistry students who attended to this course for the first time and sixteen second-year students who attended this course in the previous year. The assessment of the course was conducted using case-based discussion questions generated in accordance with Fink's taxonomy. The clinical evaluation of the course was conducted utilizing the evaluation of professionalism form. The p values less than 0.05 were considered as statistically significance in the dataset.