XII. ve XIII. yüzyıllarda Anadolu'da kumaş dokumacılığı
XII. and XIII. fabric weaving in Anatolia in the century
  1. Tez No: 783356
  2. Yazar: MİZGİN TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERKAN BEDİRHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin amacı, XII. ve XIII. yüzyılda kullanılan kumaş isimlerinin tespit edilmesi, tekstil sanayi, ticaret ve moda tarihine dönemin kaynakları penceresinden bakarak günümüzün kültürel mirasına katkı sağlamaktır. Bu amaçla çalışmada Orta Çağ dönem kaynaklarında geçen kumaş isimlerini tespit etmek, kumaşların ticari malzeme olarak Anadolu'ya giriş, çıkış ve üretim noktaları hakkında bilgi vermek ve üst düzey devlet görevlileri ile birlikte sosyal yaşamda kullanılan kumaşların özelliklerini öğrenmek çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Orta zamanların modasına dair aradığımız izlerden bir kısmını burada konu edindik. Günümüze sirayet eden kumaşlardan yapılan kıyafetler“moda”kavramı içerisinde kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, XII. and XIII. the aim is to determine the fabric names used in the 19th century, to contribute to todays cultural heritage by looking at the history of textile industry, trade and fashion from the perspective of the sources of the period. For this purpose, the main subject of the study is to determine the names of fabrics in the sources of the Middle Ages, to give information about the entrance, exit and productionpoints of the fabrics to Anatolia as commercial materials, and to lears the characteristics of the fabrics used in social life together with high level government officials. Here we have covered some of the traces we are looking for in the fashion of the Middle Ages. Clothing made of fabrics that have spread to our day has shown itself in the concept of“fashion”.