ABD dış politikasında medyanın rolü: Donald Trump dönemi Rusya ilişkileri
The role of the media in US foreign policy: Russian relations in the Donald Trump era
  1. Tez No: 783357
  2. Yazar: HACI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜLGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Modern devlet yapılanmalarının ortaya çıkmaya başlaması sonrası iktidarların izlemeyi planladıkları politikaları ortaya koyma aşamaları gittikçe daha sancılı bir sürece dönüşmüştür. Karar vericiler süreç içerisinde politikalarını belirlerken kurumsallaşmanın da artması ile içsel ve dışsal birçok faktörün etkisi altında kalmışlardır. Bu faktörler hükümet ile varlık gösteren bakanlıklar gibi uzmanlaşmış kısımlar olabileceği gibi hükümet harici yapılar da olabilecektir. Sivil toplum kuruluşları, özerkleşmiş ve yüksek bütçeli çok uluslu firmalar, topluluk liderleri ve medya gibi yürütme harici yapılanmalar politika yapıcılar üzerinde önemli bir nüfuza sahip olmuşlardır. Demokratik değerler ile özgürlük ve kamu yararına çalışma fırsatı bulan medya, ulaşım ve iletişim imkanlarının gelişmesi ile oldukça önemli bir politika şekillendirici etmen halini almıştır. Tekrar seçilme kaygısı yaşayan siyasilerin kamuoyunu önemsemesi, medyaya doğrudan bir nüfuz kazandırmıştır. Medya, politika yapıcılar ve kamuoyu arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Ancak doğrudan bir aktarım söz konusu değildir. Çalışmanın da inceleme sahasını oluşturan Amerikan medyası, politika kuralları kurucu babalar tarafından belirlenen ve onlarca yıldır devam eden bir perspektiften politika yapıcıları incelemekte, kamuoyuna, geçmişten bugüne belirlenen bu perspektiften alınan bilgileri aktarmaktadır. Yani söz konusu haberler liberal hegemon değerleri önceleyen bir süzgeçten geçerek kamuoyuna ulaşmakta, yerleşik kurallara aykırı adımları bir hata minvalinde okuyucusuna ulaştırmaktadır. Trump başkanlığında en eleştirel dönemlerinden birini yaşayan ana akım medya, Trump'ın geçmiş her türlü ilişkisini incelemiş, kampanyasını ve başkanlık döneminin ABD değerleri ile uyumunu, bu değerlerin bir bekçisi misali ile kamuoyuna aktarmıştır. Trump başkanlığının en önemli konu başlığı olan Trump'ın Rusya ve Putin ile ilişkileri sürekli olarak mercek altında tutulmuş, Trump hükümetinden birçok siyasinin de söylediği gibi atılması gereken rutin adımlar dahi medyanın bu tutumundan dolayı atılamamıştır. Bu minvalde şekillenen çalışma, Trump başkanlığında, Rusya'ya yönelik atılan politika adımlarına Amerikan ana akım medyasının etkisini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the emergence of modern state structures, the process of revealing the policies that the governments planned to follow turned into a more and more painful process. Decision makers have been under the influence of many internal and external factors with the increase in institutionalization while determining their policies in the process. These factors may be in specialized parts such as government and existing ministries, or they may be in non-governmental structures. Non-executive organizations such as non-governmental organizations, autonomous and high-budget multinational firms, community leaders and the media have had significant influence over policy makers. The media, which has the opportunity to work for freedom and public interest with democratic values, has become a very important policy shaping factor with the development of transportation and communication opportunities. The importance of public opinion by politicians who are worried about re-election has given the media a direct influence. The media acts as a bridge between policy makers and the public. However, there is no direct transfer. The American media, which also constitutes the study area of the study, examines policy makers from a perspective whose policy rules were determined by the founding fathers and has been going on for decades, and conveys the information received from this perspective, which has been determined from the past to the present. In other words, the news in question reaches the public through a filter that prioritizes liberal hegemon values, and conveys the steps contrary to the established rules to the reader in the form of an error. The mainstream media, which went through one of the most critical periods in the Trump presidency, examined all kinds of Trump's past relationships and conveyed his campaign and the compatibility of his presidential term with the US values to the public as a guardian of these values. Trump's relations with Russia and Putin, which is the most important topic of the Trump presidency, were constantly scrutinized, and as many politicians from the Trump administration said, even routine steps that should be taken could not be taken because of this attitude of the media. The study, shaped in this way, tries to reveal the influence of the American mainstream media on the policy steps taken against Russia under the Trump presidency.