Finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: MENA ülkeleri örneği
Financial development and economic growth: The case of MENA countries
- Tez No: 783358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERATAŞ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Finansal gelişme, ekonomik yapının en önemli unsurlarından biri olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle bir ülkenin finansal gelişmişliği ülkenin ekonomik gelişimi ile de yakından ilişkilidir. Bir ülkenin ekonomik büyümesi ise ortalama gelir düzeyinde artışa, yasal düzenlemelerde ve uluslararası bütünleşme düzeyinde gelişmeye neden olmakta, finansal sistemin gelişimi için uygun ortam yaratmaktadır. Çalışmanın odak noktasını MENA ülkeleri oluşturmaktadır. MENA bölgesi, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, siyasi istikrarsızlık ve bölgesel çatışmalar gibi birçok faktöre bağlı olarak yüksek düzeyde oynaklık sorunu ile mücadele etmektedir. Çalışmada MENA ülkeleri için finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedesellik ilşkisini incelenecektir. 1980-2020 dönemi için MENA ülkelerinin ekonomik ve finansal gelişme verileri IMF ve Dünya Bankası veri tabanından elde edilerek analiz yapılmıştır. Finansal gelişme ile ekonomik büyüme arasında ekonomik büyüme yönünde tek yönlü bir nedensellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Finansal gelişmişlik endeksinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi dikkate alındığında ülkelerin ekonomilerini büyütmek ve bunu sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmek için finansal gelişmişlik kavramını dikkate almaları gerekliliği öneri olarak ortaya konmuştur. Bu alanda yapılacak değişikliklerle ülkenin finansal endeks değerindeki gelişmelerin ülke ekonomisine olumlu yansıyacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial development is described as one of the most important elements of the economic structure.For this reason, the financial development of a country is closely related to the economic development of the country.The economic growth of a country, on the other hand, causes an increase in the average income level, improvement in legal regulations and international integration, and creates a suitable environment for the development of the financial system.The focus of the study is the MENA countries. The MENA region is struggling with a high level of volatility due to many factors such as oil price fluctuations, political instability and regional conflicts. The study will examine the causal relationship between financial development and economic growth for MENA countries.The economic and financial development data of MENA countries between 1980 and 2020 were obtained from the IMF and World Bank database and analyzed. It has been concluded that there is a one-way causality from financial development to the economic growth. Given the effect of the financial development index on economic growth, it is recommended that countries consider the notion of financial development in order to grow their economies in a healthy manner. It is argued that with the changes to be made in this area, the developments in the country's financial index score will have a positive impact on the country's economy.