COVID 19 pandemi döneminde elit sporcular ve sedanter bireylerin arasında psikolojik dayanıklılığın incelenmesi
A rewiew of psychological endurance between elite sportsman and sedantary individuals during the COVID 19 pandemic period
- Tez No: 783359
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
2020 Ocak ayında Çin, bulaşıcı bir influenza çeşidinin ülkelerinde yayılmaya başladığını resmi olarak Dünya Sağlık Örgütüne bildirdi. Bu yeni çeşit influenza bir anda dünyanın farklı ülkelerinde de görülmeye başlandı. Dünya Sağlık Örgütü yaşanan salgını ''Pandemi'' olarak ilan etti. O günün şartlarında bu virüsten korunmanın tek yolu insanların birbirinden izole olmasıydı. Devletler bu virüsten vatandaşlarını korunmak için çeşitli önlemler aldılar. Önlemlerden en önemlisi sokağa çıkma yasakları oldu. Bu yeni dönemin bireylerde hareketsiz yaşama ve çeşitli travmalara sebebiyet verdiği söylenebilir. Bu çalışma Ankara ilinde yaşayan elit düzeyde spor yapan ve sedanter bireylerin pandemi dönemine ilişkin psikolojik dayanıklılıkları incelemektedir. Araştırmaya Ankara ilinde yaşayan 664 erkek, 742 kadın katılım sağlamıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi formu ve Psikolojik dayanıklılık ölçeği kullanılmıştır. Verilere basıklık ve çarpıklık testi uygulanarak normallik dağılımı sınanmıştır. Verilerin t testi ve ANOVA testleri yapılmış çoklu karşılaştırmada ise (PostHocTukey) ve kolerasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda elit düzeyde spor yapan bireylerin sedanter bireylere göre psikolojik dayanıklılıkları anlamlı oranda fazla çıkmıştır. Bütün katılımcılar arasında cinsiyet değişkeninde erkekler, Eğitim değişkeninde eğitim düzeyi yüksek olanlarda psikolojik dayanıklılık olumlu yönde çıkmıştır. Medeni durum, Covid-19 hastalığı geçirip geçirmeme ve gelir düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu çalışmada çıkan sonuçların, yaşanılması muhtemel benzer bir olaya hazırlıklı olma açısından önem arz ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In January 2020, China officially declared the World Health Organization that a contagious strain of influenza began to spread in their country. This new type of influenza started to be seen in different countries of the world in a short time. The World Health Organization announced the outbreak as Pandemic. Under the conditions of those days, the only way to protect from this virus was to isolate people from each other. Governments have taken various measures to protect their citizens from this virus. The most important of the measures was curfews. This new period can be said to cause a still life and various traumas in individuals. This study examines the resilience of elite sports and sedentary individuals living in Ankara during the pandemic period. 664 men and 742 women living in Ankara participated in the research. Personal Information form and Psychological resilience scale were used as data collection tools in the study. The normality distribution was tested by applying the kurtosis and skewness test to the data. T-test and ANOVA tests of the data were performed and multiple comparisons (Post-HocTukey) and correlation analysis were used. At the end of the research, the psychological resilience of the individuals who do sports at the elite level was significantly higher than the sedentary individuals. Among all the participants, men in the gender variable and psychological resilience in the education variable were positive in those with a high level of education. No significant difference was found in terms of marital status, having Covid-19 disease and income levels. It can be said that the results of this study are important in terms of being prepared for a similar event that may be experienced. As a result of the research, the psychological resilience of the individuals who do sports at the elite level was significantly higher than the sedentary individuals. Among all the participants, men in the gender variable and psychological resilience in the education variable were positive in those with a high level of education. No significant difference was found in terms of marital status, having Covid-19 disease and income levels. It can be said that the results of this study are important in terms of being prepared for a similar event that may be experienced.