COVİD-19 pandemi sürecinin elit kickboks sporcularının salgın hastalık kaygıları, diyet davranışları ve fiziksel aktivite düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the COVİD-19 pandemic process on the elite kickboxing athletes' epidemic anxiety, dietary behaviors and physical activity levels
- Tez No: 874429
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada; Covid 19 pandemi sürecinin elit kickboks sporcularının salgın hastalık kaygıları, diyet davranışları ve fiziksel aktivite düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye Kickboks Federasyonunun 2021 yılında gençler ve büyükler kategorilerinde Milli takım seçmelerine katılabilme hakkı elde eden 4370 sporcu oluşturmaktadır. Örneklemini ise Avrupa ve Dünya kickboks şampiyonasına katılan gençler kategorisinde 68 ve büyükler kategorisinde 102 sporcu olmak üzere toplam 170 milli elit kıckboks sporcusu oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara; Kişisel Bilgi Formu, Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği, Diyet Davranış Formu ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to examine the impact of the Covid 19 pandemic process on elite kickboxing athletes' epidemic disease concerns, diet behaviors and physical activity levels. The universe of the research; The Turkish Kickboxing Federation consists of 4370 athletes who have the right to participate in the National team selection in the youth and senior categories in 2021. The sample consists of a total of 170 national elite kickboxing athletes, 68 in the youth category and 102 in the senior category, participating in the European and World kickboxing championships. In the research, participants; Personal Information Form, Epidemic Disease Anxiety Scale, Dietary Behavior Form and International Physical Activity Survey Short Form were applied.