Son trimesterdeki gebe ve lohusaların fiziksel aktivite ve beslenmelerinin bebek doğum kilosuna etkisi
The effect of physical activity and nutrition in the last trimester of pregnancy on the birth weight of babies
- Tez No: 783363
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SAVE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç Obezite yaşamı olumsuz etkileyen, yaşam süresini kısaltan, sağlık problemlerine yol açan vücut yağlarının aşırı artmasıyla karakterize tıbbi bir durumdur. Obezite olumsuz tıbbi, psikososyal ve ekonomik sonuçlara neden olan önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu çalışmada gebeliğin son üç ayında anne adayının fiziksel aktivitesi ve beslenme durumunun gebelik seyrine ve bebek doğum ağırlığına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Türkiye'de gebelikteki fiziksel aktivite ve diyet durumu ile bebek doğum ağırlığını karşılaştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu konuda yapılacak çalışmalar, elde edilecek veriler neticesinde oluşturulacak eğitim materyalleri ile gebelerin ve bebeklerin sağlığına olumlu katkıda bulunulacaktır. Gereç ve Yöntem Bu araştırmaya Pendik Perihan Yaşar Akarsu aile sağlığı merkezi, Pendik 7 numaralı aile sağlığı merkezi, Pendik 9 numaralı aile sağlığı merkezi ve Malazgirt aile sağlığı merkezlerine başvuran 20 ve üzerindeki gebelik haftasındaki gebeler ve lohusalar dahil edilmiştir. Aile sağlığı merkezine, aşı, izlem, muayene veya herhangi bir sebeple başvuran gebe ve lohusalara yazılı ve sözlü olarak yapılan bilgilendirme sonrası, araştırmaya katılmayı kabul edenler araştırmaya alınmıştır. Toplam 252 başvuru olup bunlardan 7'si kardiorespiratuar hastalık kronik böbrek veya iltihaplı eklem hastalıkları veya günlük fiziksel aktiviteyi sınırlayan uzun ve/veya tekrarlayan kas-iskelet sistemi problemleri gibi kronik hastalığı olduğundan çalışma dışı bırakılmıştır. Araştırma 245 kişi ile tamamlanmıştır. Araştırma için Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul onayı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden izin alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 245 katılımcının ortalama yaşı 28,15,9 olarak saptandı. Katılımcıların %36,7(n=90)'inin ile gebeliği iken %36,7(n=90)'unun ise ikinci gebeliği idi. İki veya daha fazla gebelik geçirmiş olan katılımcı sayısı 65(%26,6) idi. Çalışmaya dahil olan gebelerin büyük çoğunluğu lise mezunu (%34,8) ve ev hanımı (%74,5) idi. Gebeler ortalama olarak 31,54,7. haftada çalışmaya dahil edildi ve katılımcıların gebelik öncesi ortalama kilosu 67,156,6kg idi. Ortalama boy uzunluğu 162,36,1cm olarak ölçülmüştü. Gebelik öncesi kilolarına göre hesaplanan vücut kitle endeksi değerlerine göre katılımcıların %57,3'ü normal kilo grubunda iken 24(%11) gebe ise obez olarak değerlendirilmiştir. Hastaların son trimesterda ölçülen kiloları ile gebelik öncesi kiloları karşılaştırıldığında ortalama kilo alımının 12,95,7 kg olduğu gözlendi. Çalışmaya alınan gebelerin PAP-Q anketinden faydalanılarak hesaplanan MET değerleri ele alındığında ortalama toplam fiziksel aktivite skoru 211,05108,20 olarak ölçüldü. Fiziksel aktivite alt tiplerine göre gebelerin en yüksek fiziksel aktiviteyi ev işleri yaparak gerçekleştirdikleri gözlendi (137,1083,55) Anne yaşı ile toplam met skoru arasında ve aktivite yoğunluğu ve aktivite türüne göre MET sınıfları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir korelasyon izlenmemiştir. (Tüm gruplar için p>0,05) Doğum şekli ile ortalama fiziksel aktivite skorları karşılaştırıldığında Hafif yoğunluklu fiziksel aktivite ve mesleki fiziksel aktivite skorlarının sezaryen yapılan hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptandı. (p değerleri sırasıyla 0,028 – 0,019) Bebek boyu, kilosu ve baş çevresi gibi bebek doğum parametreleri ile toplam MET değeri ve MET değeri sınıfları arasında istatistiksel anlamlı bir korelasyon saptanmadı. Sonuç: Bu çalışma gebelikte fiziksel aktivite ve beslenmenin bebek doğum ağırlığına etkisini araştıran ilk çalışmadır. Çalışmanın sonucunda fiziksel aktivite ve beslenmenin bebek doğum ağırlığına olumsuz bir etkisi olmadığı gösterilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın sonuçlarının, gebelerde gebelik boyunca beslenme, fiziksel aktivite seviyesine etki eden faktörlere ve fiziksel aktivitenin anne ve bebek üzerine etkilerine yönelik ileriki araştırma ve egzersiz protokollerine ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose Obesity is a medical condition characterized by excessive increase in body fat which adversely affects life, shortens life span and causes health problems. Obesity is one of the major health problems that have negative medical, psychosocial and economic consequences. The aim of this study was to investigate the effect of physical activity and nutritional status of the expectant mother on the gestational course and baby birth weight in the last three months of pregnancy. The studies which investigate the effects of diet and physical activity in pregnancy, on baby weight are limited in Turkey. The studies to be conducted on this subject and the educational materials to be created as a result of the data to be obtained will contribute positively to the health of pregnant women and infants. Materials and Methods Pregnant women and puerperal women who applied to Pendik Perihan Yaşar Akarsu family health center, Pendik family health center number 7, Pendik family health center number 9 and Malazgirt family health center were included in this study. Pregnant or puerperant women who applied to the family health center for vaccination, follow-up, examination or for any reason were included in the study after their oral and written consent. A total 7 of 252 women were excluded from the study because they had chronic medical conditions such as cardiorespiratory disease, chronic kidney disease or inflammatory joint diseases ,that limit daily physical activity. The study was completed with 245 people. Approval was obtained from the ethics committee of the Clinical Research Ethics Committee of Marmara University Faculty of Medicine and permission was obtained from Istanbul Provincial Health Directorate. Results: The mean age of the 245 participants included in the study was 28.15.9. While 36.7% (n = 90) of the participants were pregnant, 36.7% (n = 90) were the second pregnancy. The number of participants who had two or more pregnancies was 65 (26.6%). The majority of the pregnant women included in the study were high school graduates (34.8%) and housewives (74.5%). The mean admission time to the study for Pregnant women was on average 31,54,7 weeks. The mean weight of the participants before the pregnancy was 67.156.6kg. The average length was measured as 162.36.1 cm. According to the body mass index values calculated according to pre-pregnancy weight, 57.3% of the participants were in normal weight group and 24 (11%) pregnant women were evaluated as obese. When the weight measured in the last trimester and pre-pregnancy weight of the patients were compared, the average weight gain was observed to be 12.95.7 kg. When the BAT values of the pregnant women included in the study were calculated using the PAP-Q questionnaire, the mean total physical activity score was 211.05108.20. According to physical activity subtypes, it was observed that pregnant women performed the highest physical activity by doing housework (137,1083,55). There was no statistically significant correlation between maternal age and total MET score and MET classes according to activity intensity and activity type. (P> 0.05 for all groups) When birth type and mean physical activity scores were compared, it was found that mild intensity physical activity and occupational physical activity scores were significantly higher in cesarean section group. (p values 0.028 - 0.019 respectively) There was no statistically significant correlation between infant birth parameters such as infant height, weight and head circumference and total MET value and MET value classes. Conclusion This study is the first to investigate the effect of physical activity and nutrition on infant birth weight during pregnancy. As a result of the study, it was shown that physical activity and nutrition had no negative effect on the birth weight of the baby. In this respect, it is thought that the results of the study may shed light on the factors affecting the level of nutrition, physical activity during pregnancy and the effects of physical activity on mother and baby in future research and exercise protocols.