Mılcho Manchevskı Sineması
The ci̇nematography of Mi̇lcho Manchevski̇
  1. Tez No: 783362
  2. Yazar: AVA HUSEINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALI KARADOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sinema, 1985 yılında ortaya çıktığı andan itibaren sürekli gelişme göstermiştir. Bu gelişiminde bireysel yaratıcılık her zaman önemli olmuştur. Filmin yapımında yaratıcı süreç, bir filmin oluşmasında yer alan tüm bireylerin yeteneklerini ortaya koyma başarasına bağlıdır. Bu süreçte yaratıcılık anlamında en önemli kişi yönetmen olur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk olarak Alexandre Astruc tarafından ortaya atılan, sonrasından ise François Truffaut tarafından dile getirilen auteur kuram yönetmenin sinemadaki başat rolünü belirtir. Başka bir ifadeyle auteur kuram yaratıcı yönetmenleri öne çıkarır ve auteur bir yönetmenin filme kişisel imzasını atması gerektiğini belirtir. Aynı konu üzerine duran Andrew Sarris auteur yönetmenin diğer yönetmenlerinden ayıran teknik yeterliliği, fark edilebilir kişiliği ve içsel anlamı olduğunu belirtir. Son dönem Makedon sinemasının öne çıkan yönetmenlerden biri Milcho Manchevski, Sarris'in ifade ettiği teknik yeterlik, kişisel stil ve içsel anlam dikate alınarak bir auteur analizi yapılmaktadır. Bu çalışmada Manchevski'nin teknik ustalığı, sinema dilini, sinemasındaki içsel anlam ve tema özelikleri Yağmurdan Önce, Toz ve Anneler filmleri üzerinde incelenerek ortaya koyulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its inception in year 1895, cinema has continuously shown progress and change. On one hand this change can be seen as the result of the necessities of the industry and as the result of individual creativity on the other. Although, the film is seen as a collective art, the director has always been given a privileged position. While this privileged position attributed to the director was initially an indication of his virtuosity, it later evolved into theories that defined the director as the absolute master of the film. The claims made by writers and critics, such as Alexander Astruc and André Bazin after the Second World War, about the director's role in the cinema, emphasized that the director is an indispensable element for understanding the film. These claims, which advocated the“creativity”of the director as a resault of his mandatory role in the cinema, seem to have bestowed the title“auteur”upon the director in order to remark the“policies”of the films he creates, based on the abilty of auteur director to assign his“personal signature”to these films. Having a“technical competence”a“perceptible personality”and an“inner meaning”situated in their films, these directors are the ones that make the cinema creative. In this study, the cinema of Milcho Manchevski, the prominent name of the recent Macedonian cinema, is examined and analysed in terms of auteur theory and its“creative”aspect is further introduced.