Son trimesterdeki gebelerin uyku kalitesi ile yenidoğanın uyku süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sleeping duration of newborn and sleeping quality of pregnants in third trimester
  1. Tez No: 437736
  2. Yazar: RUHİGÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Son trimesterdeki gebelerin uyku kalitesi ile yenidoğanın uyku süresi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Veriler Ocak 2015 – Aralık 2015 tarihleri arasında toplam 147 gebe ile yüz yüze ya da telefonla görüşülerek Pasinler ASM ve Oltu ASM' sinin gebe polikliniğine kayıtlı olan gebelerden toplanmıştır. Gebelerin uyku kalitesi yedinci sekizinci ve dokuzuncu aylarda tekrarlı ölçümler yapılarak Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile değerlendirilmiştir. Yenidoğanın uyku süresi ise 28 günlük izlemler ile gece ve gündüz uyku süresi kaydedilmiştir. Araştırmanın verileri“ Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yenidoğan Uyku İzlem Tablosu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”ile toplanmıştır. Gebelerin tanıtıcı özelliklerini belirmede yüzdelikler, gebelerin uyku kalitesi ve yenidoğanın uyku süresini belirlemek için ortalama, gebelerin uyku kalitesi ve yenidoğanın uyku süresi arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin uyku kalitesi gebelik süresi ilerledikçe düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: We studied the relationship between sleeping duration of newborn and sleeping quality of pregnants in third trimester. Materials and Method: 147 pregnants followed at Oltu and Pasinler Family Health Center Were enrolled the study from January 2015 to December 2015. Data was collected by face to face or phone coll interview. Pregnant's sleep quality was assessed by Pittsburg Sleep Quality Index at 7 th, 8 th, 9 th months. Newborn sleep duration is 28 days of operations day and night sleep time is recorded. The data of study was collected by“Identifying Information Form”,“Newborn Sleeping Follow-up Table”,“Pittsburg Sleep Quality Index”. Analyses were made as percentile for demographics of pregnants, mean for pregnant's sleep quality and sleeping duration of newborn and pearson correlation analyse for the relationship between pregnant's sleep guality and sleeping duration of newborn.