Effectiveness of customer involvement in new product development
Yenı̇ ürün gelı̇ştı̇rmede müşterı̇ katılımının etkı̇nlı̇ğı̇
- Tez No: 783368
- Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN WUYTS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Müşterileri yeni ürün geliştirme (NPD) sürecine dahil etme uygulaması yaygınlaştıkça, şirketlerin müşteri katılımının faydalarını ve potansiyel risklerini anlamaları kritik önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, müşteri katılımının iki biçimine ve bunların sonuçlarına dikkat çekmek ve müşteri katılımı proje planlaması konusunda yöneticilere tavsiyelerde bulunmaktır. Bu tezin gövdesi iki makaleden oluşmaktadır. Kickstarter'daki 351 kitlesel fonlama projesinden oluşan bir örnekleme dayanan 1. Makale, NPD sürecinde müşterilerden gelen parasal ve parasal olmayan girdilerin şirketlerin yeni ürün lansman gecikmelerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Deneme 2, anket yaklaşımıyla, işletmeler arası (B2B) müşteri katılımının, müşteri firmalardan katılımcı çalışanların bilgi paylaşım davranışlarına ilişkin ilişkisel ve teknolojik sonuçlarını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the practice of involving customers in the new product development (NPD) process becomes prevalent, it is critical for companies to understand the benefits and potential risks of customer involvement. The goal of this dissertation is to draw attention to two forms of customer involvement and their consequences, as well as to provide advice for managers regarding customer involvement project planning. The body of this dissertation consists of two essays. Based on a sample of 351 Kickstarter crowdfunding projects, Essay 1 investigates how monetary and non-monetary input from customers during the NPD process affects companies' new product launch delays. With a survey approach, Essay 2 investigates the relational and technological consequences of business-to-business (B2B) customer involvement in NPD pertaining to the information-sharing behaviors of participating employees from the customer firms.