Örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisi ve bir uygulama
The effect of organizational commitment on work competence and an application
  1. Tez No: 783369
  2. Yazar: UĞUR AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kamuda ve özellikle güvenlik alanındaki hızlı değişimler ışığında günümüz kurumları daha iyi ilerlemek için yeteneklerini, kaynaklarını, strateji ve sistemlerini geliştirme yolunda yoğun çaba harcamak zorundadırlar. Son yıllarda gerçekleşen teknolojik gelişmeler, artan güvenlik sıkıntıları ve suçlularla oluşan rekabet koşulları, küreselleşme, eğitim düzeyinin yükselmesi, iş gören güvenliği ve beklentilerin artması insanları olduğu kadar örgütlerin de yaşamlarını değiştiren toplumsal faktörlerdir. Bu şartlar altında farklılık yaratmak için organizasyona bağlı, verimli, motive olmuş ve yaratıcı insan kaynağını sağlamak önemli kaynaklardan biridir. Teknolojik fırsatların ve değişimin artmasıyla, organizasyonların iş tatmini ve örgütsel bağlılık konularına odaklanmaları bir gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışma, çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada öne sürülen hipotezlerin sınanması için keşfedici araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadaki hedef kitle özel güvenlik görevlileri grubudur. Anketler, özel güvenlik şirketinde çalışan 202 denekten oluşan güvenlik personeli, şefi, amiri ve müdür grubunu içeren bir örneklem üzerinde uygulanmıştır. Bunlar anketler, iş tatmini ve örgütsel bağlılık anketleridir.
Özet (Çeviri)
In the light of the rapid changes in the public and specifially in the field of the security, today's institutions have to make intensive effort to improve their skills, sources, strategies and systems in order to make a beter progress. Recently happened technological developments, the rising security problems, the conditions of rivalry which forms with the criminals, globalisation, the rising of the education level, the security of the employees and the rising of the expectations are the social factors which change the lives of the societies as well as the people. Under these circumstances to create a difference, to enable the source of people who are loyal to the organization, fertile, motivated and creative is one of the resources. With the rise of technological opportunities and the change, the work satisfaction of the organizational loyalty have become a necessity. This study has been prepared in order to search the relationship between the employees work satisfaction and their organizational loyalty. The method of discovery has been used in order to try the hypothes is which were put forward in the researches. The aimed crowd of people in the study are private security officers. The surveys are made to the sample of 202 test sunbejcts consisting security personel, chef, chief and manager that are working in private security company.