Ameliyathane çalışanlarının ekip çalışmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi: nitel bir çalışma
Determining the opinions of the operating room staff on teamwork: a qualitative study
  1. Tez No: 783373
  2. Yazar: BUSE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, ameliyathane çalışanlarının, ekip çalışmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla nitel olarak yapıldı. Araştırma, Tekirdağ'da bulunan T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir devlet hastanesinde Kasım 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma evrenini, çalışma yapılacak olan hastanenin ameliyathanelerinde çalışan 18'i ameliyathane hemşiresi, 6'sı anestezi uzmanı ve 20'si cerrah olmak üzere toplam 44 ameliyathane çalışanı oluşturdu. Araştırmaya, ölçüt örnekleme yöntemine göre seçilen toplamda 20 ameliyathane çalışanı dahil oldu. Veri toplama aracı olarak açık uçlu 11 sorudan oluşan ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' kullanıldı. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi çerçevesinde MAXQDA 2020 programı kullanıldı. Ameliyathanede ekip üyeleri, ekip çalışmasını güven, ortak amaç doğrultusunda birleşmek, iş doyumu, zincirin halkası olmak ve arı kovanındaki arılar gibi birlikte çalışmak olarak tanımladılar. Ekip çalışmasını etkileyen, bireylere ilişkin faktörler; mesleki deneyim, empati yapabilmek, fikirlerini açıkça söyleyebilmek, duygular, konuşma tarzı/aksanlı konuşma, yaş, cinsiyet farklılıkları ve stres yönetimi becerisi, ekibe ilişkin faktörler; durumsal farkındalık, liderlik, eş güdümlü çalışmak, iş birliği, hiyerarşi, ameliyat öncesi kısa toplantıların (brifing) yapılması, iletişim, ekip üyelerine aşinalık ve yıkıcı davranışlar, çevresel faktörler; ameliyathane trafiğinin yoğun olması, ameliyathanenin sıcaklığı, cerrahi aydınlatma, ameliyathanedeki fiziki alan yetersizlikleri, gürültü, vakanın acil veya elektif oluşu, yönetime ilişkin faktörler; uzun çalışma saatleri, gelir adaletsizliği, ödüllendirme/destekleme, ekipman eksikliği ve çalışan sayısında eksikliktir. COVID-19 pandemi sürecinde çalışanların anksiyete yaşamaları, iş yükünün artması, kişisel koruyucu ekipmanların kullanılması, ekip üyelerinin farklı birimlerde görevlendirilmesi nedenleriyle ekip çalışması olumsuz olarak etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using a qualitative research design to determine operating room staff members' perspectives on teamwork. The study was conducted in a state hospital affiliated with the Ministry of Health in Tekirdağ between November 2021 and February 2022. The population of the study consisted of 44 operating room staff, including 18 operating room nurses, 6 anesthesiologists, and 20 surgeons, working in the operating rooms of the hospital where the study will be conducted. The study included 20 operating room staff who were chosen using criterion sampling. In the study, semi-structured interview form were used to collect data. In the data analysis, the MAXQDA 2020 program was used within the framework of the thematic analysis method. In the operating room, team members defined teamwork as trust, working toward a common goal, job satisfaction, being a chain ring, and working as bees in the beehive. Individual factors affecting teamwork include professional experience, empathy, expressing ideas clearly, emotions, speaking style/accented speech, age, gender differences, and stress management skills; team-related factors include situational awareness, leadership, coordination, cooperation, hierarchy, pre-operative briefings, communication, familiarity with team members, and disruptive behaviors; and environmental factors include heavy operating room traffic, operating room temperature, surgical lighting, physical space inadequacies in the operating room, noise, emergency or elective cases; management factors include long working hours, income inequality, reward/support, lack of equipment, and employee shortage. Teamwork was adversely affected during the COVID-19 pandemic due to staff anxiety, an increase in workload, the use of personal protective equipment, and the assignment of team members to different units.