Bankaların personel seçiminde kullandığı işealım metotları ve uygulama örnekleri
Recruitment methods and application examples used by banks in personal selection
  1. Tez No: 783374
  2. Yazar: FATİH KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu Tezimizde, Bankacılık sektörü, insan kaynağını seçerken nelere dikkat ettiğini, öteden beri gelen tecrübeleriyle İK yöneticilerin sektörde çalışmak isteyen kişileri, kişilerden beklentileri, başvuran kişilerin başvurdukları pozisyon için gerekli şartları taşıyıp taşmadıkları, işin gereksinimi olan ve yönetsel beceriler ya da proaktif çözümler sergilenmesi gereken durumlarda adayda bu özelliklerin olup olmadığını, daha doğrusu işe göre adaylar değerlendirerek en uygun adayın nasıl seçildiğine dair bilgiler yer almaktadır. Günümüzün popüler mesleklerinden biri olan Bankacılık sektörü 181.000 çalışanı ile Türkiye'nin en dinamik sektörlerinin başsında gelen bir sektördür. Nisan 2016 dönemi itibariyle Konsolide olmayan sektörün aktif büyüklüğü 2.396.106 Milyon TL dır. Bu kadar büyük bir hacmi yönetecek birçok yönetici ve çalışanın olduğu ve rekabetin en yoğun olduğu bir sektör olması sebebiyle sektörde faaliyet gösteren bankaların rekabet için, ürün yanında kaliteli bir şekilde sunumu da önemli bir özellik haline gelmiştir. Sektör bu yüzden yenilikçi, teknolojiyi takip eden bir sistem ve bu sistemle bütünleşmiş bir iş gücü oluşturulması, ilerleyen zamanlarda daha optimum çalışan sayısı ile insanları şube ve banko ağırlıklı hizmet verilen bir sektörün ötesine taşıma yönünde her geçen gün adımlar atılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The information about what factors are taken into consideration while selecting human resources in banking sector, how human resources executives, thanks to their undergoing experiences, evaluate the people who would like to involve in the sector, the expectations from the individuals, how it is identified whether the applicants have the necessary qualifications for the vocation, when it is required to demonstrate administrative skills or to offer proactive solutions; how it is observed if a candidate features these or not, in short how the best candidate is selected after evaluating the candidates according to the vocation type appear in this thesis of ours. Banking sector which is one of the most popular fields of today's world, with its 181.000 employees, is the leading one of Turkey's most dynamic sectors. By the term April, 2016, the actual size of assets of the sector, which is not consolidated, is 2.396.106 million TL. Because it necessitates to have a great number of managers and personnel to run such a huge asset, and because it is a sector including great deal of competitiveness, the banks appearing in the sector begin to attach importance to the presentation of good quality besides the product, to compete. That is why, in the sector, the new steps are taken everyday to hold an innovative, technology friendly system and an integrated workforce, and to.