Ameliyathanelerdeki klinik liderlik algısının hasta güvenliği tutumu üzerine etkisi
The effect of clinical leadership perception in operating rooms on patient safety attitudes
  1. Tez No: 946449
  2. Yazar: EMEL KANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsan hayatının söz konusu olduğu sağlık sektöründe hizmet sunucularının bir ekip halinde hareket etmesi ve birbirlerinin tamamlayıcısı olması gerekmektedir. Sağlık sisteminin gelişmesi için sağlık sektöründe çalışan değişik kategorilerdeki sağlık personelinin, iş bölümü açısından anlaşmaları, disiplin içi ve disiplinler arası iş birliği yapmaları beklenmektedir. Klinisyenlerin liderlik ve yönetim becerilerini uygulaması, yüksek kaliteli, uygun maliyetli bakım sağlama becerilerinde etkin bir rol almaktadır. Klinik liderlik, yoğun ve stresli sağlık bakımı sunulan birimlerde hasta güvenliğini, sunulan hizmetin kalitesini ve meslekler arası ekip çalışmasını optimize etmek açısından önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Hasta güvenliği, sağlık hizmeti sunumu sırasında oluşabilecek hatalar sebebiyle hastalar ve hasta yakınları için olumsuz sonuçlanabilecek süreçleri ön görme ve hataları engelleme şeklinde tanımlanabilir. Ameliyathane çalışanlarının hasta güvenliğine karşı tutumlarının değerlendirilmesi sektörel açıdan hizmet kalitesini yükseleceğini bize düşündürmektedir. Bu tutum hasta güvenliğini tehdit edebilecek olayları azaltacağı ve hata nedeniyle oluşacak kalıcı sağlık sorunlarını ya da ölümlerin kısmen de olsa engellenebileceği düşündürmektedir. Bu bakımdan araştırmanın amacı, ameliyathanelerdeki klinik liderlik algısının hasta güvenliği tutumuna etkisini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In the health sector, where human life is at stake, service providers need to act as a team and complement each other. For the development of the health system, different categories of health personnel working in the health sector are expected to agree on the division of labor and to cooperate within and across disciplines. Clinicians' application of leadership and management skills plays an active role in their ability to provide high quality, cost-effective care. Clinical leadership is recognized as an important issue to optimize patient safety, quality of care and interprofessional teamwork in busy and stressful health care units. Patient safety can be defined as anticipating the processes that may result negatively for patients and their relatives due to errors that may occur during health care delivery and preventing errors. Evaluation of the attitudes of operating room staff towards patient safety suggests that the quality of service will increase in terms of the sector. This attitude suggests that events that may threaten patient safety will be reduced and permanent health problems or deaths that may occur due to errors can be prevented, albeit partially. In this respect, the aim of the study is to evaluate the effect of clinical leadership perception on patient safety attitude in operating rooms.