Hafif raylı sistemler, metro, inşaat metodları ve maliyet analizleri
Cost analysis of metro construction
- Tez No: 78339
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
METRO İNŞAAT METODLARI VE MALİYET ANALİZLERİ melike eren MÜHENDİSLİK YÖNETİMİ, Yüksek Lisans Tezi, 1998 Danışman : Prof. Dr. ÖMERZ. CEBECİ METRO İNŞAATI MALİYET ANALİZİ Metrolar günümüzde dünya demiryolu endüstrisinin en çok gelişmekte olan bölümünü oluşturmaktadır.“International Railway Journal”tarafından yapılan araştırmaya göre dünyada son yıllarda metro ve hızlı taşıma sistemleri için yapılan sermaye harcamaları toplam 10 milyar Amerikan Doları olup, bunun yaklaşık 7.5 milyar Doları işletimde olan 74 adet sistemin geliştirilmesi ve uzatılması için, diğer 2.5 milyar Doları ise planlanan ve inşaat aşamasında olan 13 yeni sistem için kullanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra dünya nüfusunda bir patlama olmuş ve Londra Metrosu birinci sırada olmak üzere birçok metro sistemi işletime alınmıştır. Türkiye ise ilk defa 1989 yılında Hafif Raylı Sistem ile tanışmıştır ve gerçek anlamda metro sistemleri hala inşaat halindedir. Nüfusu bir milyon ve üzerinde olan şehirler için metro sistemi inşaası düşünülmelidir. Bu kritere göre İstanbul, İzmir, Ankara bu limiti çoktan aşmıştır ve diğer birkaç şehrimiz ise bu limite ulaşmış durumdadır. Bir metro hattı boyunca uygulanabilecek, değişik maliyetleri olan farklı inşaat yöntemleri bulunmaktadır. Bu tezde, metro inşaatı maliyet analizi yapılmış ve değişik inşaat yöntemleri karşılaştırılmıştır. Her yöntemle yapılacak inşaatın 1 metresi için Türkiye'deki taşaron fiyatları kullanılarak maliyet hesap edilmiş ve bunların karşılaştırmaları yapılmıştır. Ayrıca uluslararası fiyatları temsilen Amerika Birleşik Devletleri' nde yayınlanan Means Building Construction Cost Data'daki fiyatları kullanarak da aynı maliyet hesaplamaları yapılmıştır. Bu tez sayesinde, belirli metro kesitleri için inşaat ve ray döşeme maliyet hesaplamaları yapmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
METRO CONSTRUCTION METHODS AND THEIR COST ANALYSES MELIKE EREN ENGINEERING MANAGEMENT, M.S. Thesis, 1998 Supervisor : Prof. Dr. ÖMERZ. CEBECİ Metros now represent one of the main growth sectors of the railway industry throughout the world. In a world wide poll of capital expenditure by metro and other rapid transit undertakings, carried out by the 'International Railway Journal' in recent years, a total capital outlay approaching US$ 10,000 million was recorded - nearly US$ 7,500 million on improvements and extensions on 74 existing operational systems, and just under US$ 2,500 million on 13 new systems at the planning or construction stages. After the Second World War, there was an explosion in the world population and London being the first, a lot of metro systems were brought into operation. On the other hand Turkey first met with a Light Rail System in 1989 and a true metro line is still under construction. A city with a population of one million or more should be considered for the introduction of a metro. Istanbul, İzmir, Ankara had exceeded these limits already and a number of other cities have reached this limit. There are different modes of construction on a metro route alignment with different costs. In this thesis, cost analysis of metro construction is carried out and different construction modes are compared. Their costs are calculated for 1 m of construction by considering the subcontractor unit prices in Turkey. Their comparison is made between each other. Also cost calculations are done according to Means Building Construction Cost Data published in the United States, representing universal unit prices. By this thesis, it will be possible to make cost estimates of metro construction and track laying for typical cross-sections.