Osmanlı Devleti'nin 93 Harbi'nde silah ve mühimmat tedariki
Arms and ammunition procurement of the Ottoman Empire in the 93 War
- Tez No: 783402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayi Devrimi'nden sonra silah üretiminin seri hale gelmesi ile birlikte sanayi alt yapısı oluşmayan devletlerden birisi olan Osmanlı Devleti, ordunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı ülkelerden silah satın alma yoluna başvurmuştur. Osmanlı, XIX. yüzyılda özellikle Rus tehdidinin artması ile birlikte orduyu modern silahlarla teçhiz edilmesi için çalışmalar yapmıştır. Bu amaçla Osmanlı yöneticileri, 93 Harbi öncesinde ve savaş esnasında Belçika, İngiltere ve Prusya gibi Avrupa ülkeleri ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne silah ve mühimmat siparişleri vermiştir. Özellikle 93 Harbi esnasında Osmanlı ordusunun silah ve mühimmat ihtiyacının büyük bir bölümü Amerikan silah firmalarından karşılanmıştır. Bu silah firmalarından temin edilen Martini-Henry, Winchester ve Schneider model tüfeklerinin yanında silahların mühimmatları da yurt dışından ithal edilmiştir. Osmanlı ordusunda kullanılan toplar ise Almanya'da bulunan Krupp Silah Fabrikası'ndan karşılanmıştır. Ancak savaş sırasında cephelere silah ve mühimmat sevkinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu silahlardan yeteri kadar faydalanılamamıştır.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, with the serialization of weapon production, the Ottoman Empire, one of the states that did not have an industrial infrastructure, resorted to purchasing weapons from different countries in order to meet the needs of the army. Ottoman, XIX. In the 19th century, especially with the increase of the Russian threat, he worked to equip the army with modern weapons. For this purpose, the Ottoman administrators, together with European countries such as Belgium, England and Prussia, ordered arms and ammunition to the United States before and during the 93 War. Especially during the 93 War, most of the arms and ammunition needs of the Ottoman army were met by American arms companies. In addition to the Martini-Henry, Winchester and Schneider model rifles procured from these gun companies, the ammunition of the guns was also imported from abroad. The cannons used in the Ottoman army were met from the Krupp Weapon Factory in Germany. However, due to the difficulties experienced in the delivery of weapons and ammunition to the fronts during the war, these weapons could not be utilized sufficiently.