Gündem belirleme kuramı bağlamında mecralar arası bir karşılaştırma
A cross-media comparison in the context of agenda setting theory
  1. Tez No: 783415
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Gündem belirleme kuramı araştırmaları, web teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte yeni bir evreye girmiştir. Geleneksel medyadan farklı olarak etkileşime olanak tanıması, eşitlikçi yapısı ve kurumsal bir yapının dışında örgütlenmesi nedeniyle kamusal alan özelliklerini taşıyan Twitter'ın diğer haber medyası üzerindeki etkilerinin ölçülmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada basılı gazeteler, online gazeteler ve Twitter'ın gündemleri karşılaştırılmıştır. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Önceden belirlenen konu kategorileri kapsamında toplanan veriler analiz edilerek, gündemler arası ilişki belirlenmiştir. Araştırmada Twitter ile Hürriyet Gazetesi ve Twitter ile Sözcü Gazetesi gündemleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Twitter ile Sabah Gazetesi gündemleri arasında ise ilişki tespit edilememiştir. Twitter ile online gazeteler arasında gündem ilişkisi incelendiğinde ise hem Twitter ile hurriyet.com.tr hem de Twitter ile sabah.com.tr arasında gündem ilişkisi tespit edilememiştir. Buna karşın Twitter ile sozcu.com.tr arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bulgular, Twitter ile basılı gazetelerin gündemi arasında bir paralellik olmadığını göstermektedir. Twitter ile online gazeteler arasındaki gündem ilişkisine bakıldığında ise sadece Twitter ile sozcu.com.tr gündemleri arasında paralellik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agenda setting theory research has entered a new phase with the development of web technologies. It is important to measure the effects of Twitter, which has the characteristics of a public sphere, on other news media due to its enabling interaction, egalitarian structure and organization outside of an institutional structure, unlike traditional media. In this context, in this study, the agendas of printed newspapers, online newspapers and Twitter were compared. Content analysis method was used in the research. The data collected within the scope of pre-determined subject categories were analyzed and the relationship between the agendas was determined. In the research, there is a negative significant relationship between Twitter and Hürriyet and Twitter and Sözcü agendas. There was no significant relationship between Twitter and Sabah Newspaper agendas. When the agenda relationship between Twitter and online newspapers is examined, there is no agenda relationship can be found between Twitter and hurriyet.com.tr and between Twitter and Sabah.com.tr. On the other hand, a positive and significant relationship was found between Twitter and sozcu.com.tr. The findings show that there is no parallel between Twitter and the agenda of print newspapers. Looking at the agenda relationship between Twitter and online newspapers, it has been determined that there is only a parallelism between Twitter and sozcu.com.tr agendas.