Utilizing architecture as an educational tool to raise awareness about climate change and sea-level rise case of Libyan coastal city of Zuwara
İklim değişikliği ve deniz seviyesi artışı hakkında farkındalığı artırmak için mimarlığı eğitici bir araç olarak kullanmak: Libya kıyı kenti Zuwara örneği
  1. Tez No: 783441
  2. Yazar: MANAL EMHEMED MU CHALGHAM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BAHAR BAŞER KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İklim değişikliğinin etkileri artık gelecekte karşılaşılması olası bir durum değildir. Kuraklıklar, yangınlar, fırtınalar, deniz taşkınları ve daha birçok afet, iklim değişikliği neticesinde karşılaşılan durumlardır; ve özellikle de kıyı kentlerinde yaşayanlar deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle risk altındadırlar. Ancak bu riskin ne kadar farkında oldukları belirsizdir. Bu çalışma, sel ve deniz seviyesinin yükselmesi riskiyle karşı karşıya olan Libya kıyı kenti Zuwara'da yaşayanlar arasında iklim değişikliğine karşı sosyal farkındalığı değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Toplumun iklim değişikliği faktörlerine ilişkin bilinç düzeyi, bu risklerin azaltılması ve uyum sürecinin önünde önemli bir engel oluşturabilir. Bu bakış açısına göre çalışma, herkesin anlayabileceği ve aşinalık sahibi olduğu bir araç kullanmanın farkındalık düzeyi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olabileceğini öne sürmektedir. Bu nedenle, iklim değişikliğinin riskleri konusunda farkındalık yaratmak için bir araç olarak mimarinin rolünün anlaşılması üzerine odaklanılmıştır. Çalışma, iklim değişikliği, bunun farkındalığı ve mimarinin rolü hakkındaki mevcut verileri araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın ilk bölümünde çalışma alanı olarak seçilen Zuwara kenti, iklim değişikliği ve deniz seviyesinin yükselmesi riski açısından analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Daha sonra, kent sakinleri arasında iklim değişikliği sorunu ve kentin içerdiği tehlikeler üzerine mimari görsel bilginin bir eğitim aracı olarak kullanılarak sunulduğu bir anket yapılmış ve ardından ankete katılanları konu hakkındaki farkındalıklarındaki değişim istatistik yöntemlerle ölçülmüştür. Sonuçlar, mimarlığın bir eğitim aracı olarak kullanılmasının, Zuwara sakinleri arasında iklim değişikliğinin tehlikeleri ve deniz seviyesinin yükselmesi konusundaki farkındalığı artırdığını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of climate change are no longer just a possibility we will face in the future. Droughts, wildfires, storms, sea surges, and much more, are climate change-related risks that communities around the world are facing today, coastal communities are particularly under the risk of floods and sea-level rise, but how aware are these communities of these threats? This study sets out to assess social awareness to climate change amongst the residents of the coastal Libyan city of Zuwara, which faces the risk of floods and sea level rise. The awareness level of the society about the factors of climate change can create significant barrier in front of mitigation and adaptation process. From this point of view, the study suggests that using a tool that publicly understandable and having familiarity with can have a greater impact on the level of awareness. Therefore, it has been focused on the role of architecture as a tool to raise awareness of the risks of climate change. The study aimed at researching available data on climate change, awareness of it, and the role of architecture. The case study area was analyzed and evaluated for risk of climate change and sea level rise. Afterwards, a survey of the city's residents was conducted on the problem of climate change, and its danger to the city, through which visual information was presented using architecture as an educational tool, to then measure the shift in awareness. Results indicated that utilizing architecture as an education tool increased awareness of the dangers of climate change and sea level rise amongst the residents of Zuwara.