Üriner kalprotektin düzeyinin mesane tümörü tanı ve tedavisindeki rolü
The role of urinary calprotectin level in the diagnosis and treatment of bladder tumor
  1. Tez No: 783442
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN UĞUR YÜCETAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Mesane tümörü tanı ve takibine yönelik olarak birçok kan ve idrar belirteci tanımlanmış olmasına rağmen, bunlar henüz sistoskopi ve sitoloji gereksinimini ortadan kaldıramamıştır. Kalprotektin, S-100 protein ailesinden çinko ve kalsiyum bağlayıcı bir protein olup; akut enflamasyon, kanser ve doku yıkımı gibi vücuttaki birçok önemli süreçte düzenleyici fonksiyona sahiptir. Çalışmamızda mesane kanserinin tespitinde kalprotektinin üriner bir belirteç olarak kullanılabilirliği araştırıldı. Materyal ve Metot: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde primer mesane tümörü tanısı konan 52 hastanın idrar ve tümör dokusu ile Benign Prostat Hiperplazisi tanılı 30 hastanın (kontrol grubu) idrar ve normal mesane mukoza dokusunda kalprotektin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Her iki gruptan elde edilen bulgular karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although, there have been many serum and urine biomarkers described for diagnosis and follow-up of bladder cancer, none of these could have eliminated the need for cystoscopy and cytology. Calprotectin is a zinc and calcium binding protein in S-100 protein family and has a regulatory function in many important processes in body such as acut inflamation, cancer and tissue damage. The present study investigates whether calprotectin may serve as a urinary biomarker in the detection of urothelial bladder cancer. Materials and Methods:Calprotectin concentrations at the urine and bladder cancer tissue samples of 52 patients with the diagnosis of primary bladder cancer and calprotectin concantrations at urine and normal bladder mucosa samples of 30 controls with a diagnosis of BPH were measured via ELISA. The results derived from both groups were compared.