Bir üniversite hastanesindeki pediatri bölümü hemşirelerinin tolerans düzeyini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting the tolerance level of the nurses of the pediatrics department in a university hospital
- Tez No: 783440
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hemşireler, sürekli iş yükünün yoğunluğu, ağır ve ölümcül hastalara bakım verme, gerektiğinde hasta ve yakınlarına duygusal destekte bulunma gibi stres yaratan deneyimler ile hep iç içedirler. Bu yüzden hemşirelerin tolerans düzeyleri, hastanelerde sağlık problemleri sebebi ile tedavi gören hastaların genel memnuniyeti açısından son derece önemlidir. Özellikle hemşirelerin hastalara karşı davranışlarını belirleyen etmenlerin başında, tolerans düzeyleri gelmektedir. Bu araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Pediatri bölümünde görev yapan hemşirelerin tolerans düzeylerini etkileyen demografik faktörleri belirlemek amacıyla, kesitsel, tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, 2 Ocak – 27 Şubat 2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Pediatri bölümünde araştırmayı kabul eden ve çalışmanın kriterlerine uyan toplam 257 kişi üzerinden veriler elde edilmiştir. Araştırmaya ait verilerin değerlendirilmesinde lisanslı SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.21) programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz tekniklerinden frekans analizi, güvenilirlik analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, gelir seviyesi göreceli olarak yüksek olan hemşirelerin daha fazla tolerans düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. 7000 TL ve üzeri aylık gelire sahip olan hemşirelerin 5501TL - 7000TL arası gelire sahip olan hemşirelere göre tolerans düzeyleri anlamlı ölçüde daha yüksektir. Ayrıca bu çalışma hemşirelerin çalışma süresi arttıkça tolerans düzeyinin arttığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Uygulanan diğer test sonuçlarında ise tolerans puanları için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır (p>0.05). Araştırma sonuçlarına göre, çocuk hastanesi bölümlerindeki olumsuz çalışma koşullarının toleranssızlığa ve tükenmişliğe yol açmasını önlemek için çocuk hastanesi birimlerindeki hemşirelerin iş doyumlarını artırıcı çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nurses are always intertwined with stressful experiences such as the intensity of the constant workload, caring for serious and terminally ill patients, and providing emotional support to patients and their relatives when necessary. Therefore, the tolerance levels of nurses are extremely important in terms of the overall satisfaction of patients treated in hospitals for health problems. In particular, tolerance levels are at the top of the factors that determine nurses' behavior towards patients. This study was carried out as a crosssectional, descriptive study in order to determine the demographic factors affecting the tolerance levels of nurses working in Ondokuz Mayıs University Pediatrics Department. In this study, data were obtained from a total of 257 people who accepted the study in Ondokuz Mayıs University Pediatrics Department between January 2 and February 27, 2020 and met the criteria of the study. Licensed SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.21) program was used to evaluate the data of the study. Among the statistical analysis techniques, frequency analysis, reliability analysis, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test and Spearman correlation analysis were used. As a result of the study, it was found that nurses with relatively high income levels have higher tolerance levels. It was found that the tolerance levels of nurses with a monthly income of 7000 TL and above were significantly higher than those with an income between 5501 TL - 7000 TL. In addition, this study clearly reveals that as the working time of nurses increases, the level of tolerance increases. There is no statistically significant difference for the tolerance scores in the other test results applied (p> 0.05). According to the results of the study, it is recommended to carry out studies to increase job satisfaction of nurses in pediatric hospital units in order to prevent the negative working conditions in pediatric hospital departments from causing intolerance and burnout.