El-Hazreciyye şerhi 'el-Ma'mûl fî 'İlmi'l-'Arûd ve'l-Kavâfî' adlı eserin değerlendirilmesi ve tahkiki
Evaluation and investigation of the commentary of al-Khazrajiyya called al-Mamūl fī İlm al-Arūd wa al-Qawāfī
- Tez No: 783443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma aruz ve kafiye ilmini ele almaktadır. Çalışmada Lütfullah el-Erzurûmî'ye ait el-Maʻmûl fî ʻİlmi'l-'Ârûd ve'l-Kavâfî adlı eserin tahkiki yapılmıştır. Tahkik öncesinde konunun teorik altyapısı incelenmiş, aruz ve aruzla ilgili konular hakkında bilgi sunulmuştur. Ayrıca tahkik öncesinde tahkik edilen eserin dayandığı manzum eser olan el-Hazreciyye manzumesi çeşitli yönleriyle incelenmiştir. el-Hazreciyye aruz hakkında yazılan manzumelerin en önemlilerinden sayılmaktadır. Tahkik edilen metin ise el-Menzûmetu'l-Hazreciyye'nin şerh edildiği bir kitaptır. Bu şerh, daha önceki şârih ve âlimlerin faydalı görüşlerini kapsayan ve aynı zamanda özet olan bir çalışmadır. Onun yazarı şerhler arasında kendi tercih ettiği görüşü eklemiş ve kendi nezdindeki en güçlü olanı benimsemiştir. Yine bu şerhte manzumeyi şerhle birleştiren bir metot izlemiştir. Bu metot metinde geçen her bir sözcüğün faydaları üzerinde durmakla temayüz etmiştir. Bu husus da tahkik edilen metnin önem ve değerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the science of prosody and rhyme. In the study, the work of Lutfullah al-Erzurūmī named al-Mamūl fī Ilm al-Arūd wa al-Qawāfī was analyzed. Before the examination, the theoretical background of the subject was examined, and information was presented about prosody and the subjects related to prosody. In addition, the verse al-Khazrajiyya, which is the verse work on which the analyzed work is based, was examined in various aspects. Al-Khazrajiyya is considered one of the most important poems written about aruz. The text that was examined is a book in which al-Manzūma al- Khazrajiyya is annotated. This commentary is a work that includes the useful views of previous commentators and scholars and is also a summary. Its author added his own preferred view among the commentaries and adopted the strongest one in his opinion. Again, in this annotation, he followed a method that combines the poem with the annotation. This method is distinguished by emphasizing the benefits of each word in the text. This issue has also increased the importance and value of the analyzed text.