Türkiye'de üniversiteli gençlerin eş seçme kriterleri ve evlilikten beklentileri
Spouse selection criteria and expectations from marriage of university youth in Turkey
- Tez No: 783463
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOZGEYİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada üniversiteli gençlerin eş seçme kriterlerinin ve evlilikten beklentilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar döneminde Selçuk Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde öğrenim görmekte olan 206 erkek ve 107 kadın olmak üzere toplamda 313 kişiden oluşan katılımcılar arasında yapılmıştır. Araştırmada veriler“Evlilik Beklentisi Ölçeği”,“Eş Seçmede Öncelikler Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılım sağlayan üniversite öğrencilerinin eş seçme kriterleri ve evlilikten beklentileri“Daha önce evlenmemiş olması”,“Aşık Olmam/Aşk ilişkisinin olması”,“Evleneceğim kişinin dindar olması”,“Eğitim düzeyinin benimle denk olması”,“Flört ilişkisi yaşıyor/yaşamış olmam”,“Politik siyasi görüşümün benzer/aynı olması”,“Maddi durumunun iyi (zengin) olması”kriterleri ile evlilikten beklenti arasında pozitif yönlü bir ilişki görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the spouse selection criteria and marriage expectations of university youth in terms of different variables. The research was carried out among the participants consisting of a total of 313 people, including 206 men and 107 women, who are studying in various departments of Selcuk University during the spring semester of the 2021-2022 academic year. The data in the research was obtained through the“Marriage Expectation Scale”,“Priorities in Choosing a Spouse”and the“Personal Information Form”developed by the researcher. In the analysis of the research data, t-test, one-way ANOVA test, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis techniques were used for independent groups. According to the findings obtained from the research, criterias of choosing a spouse and the expectations from marriage of the university youth who participated in the research have a positive relationship with:“Not being married before”,“Falling in love/having a love affair”,“Being religious of the person I will marry”,“Having equal education level with me”,“Had/currently having a dating relationship”,“Having the similar/same political views”,“Having a good financial situation (Rich)”.