İnsan serebellum lobullerinin iki farklı yöntem ile hacimlerinin hesaplanması ve üç boyutlu yazıcı segmentasyon modellerinin incelenmesi
Calculation of the volumes of human cerebellum lobules by two different methods and examination of three-dimensional printer segmentation models
- Tez No: 783464
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEKİ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Serebellum segmentasyonu ve üç boyutlu inceleme sonuçlarının, anatomik yapıların analizi ve cerrahi uygulamalarda dikkate değer bir yere sahiptir. Çalışmamızda gösterilen hedef ve sonuçları; serebellumun Volbrain web tabanlı sistemle otomatik segmentasyonu, Mimics Medical yöntemi ile manuel segmentasyonu için programların uygulamaya hazır hale getirilmesi, serebellum'a ait sonuçlarıyla birlikte değişikliklerin açıklanması ve üç boyutlu olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalının arşivlerinde bulunan 100 bireyin serebellum MR görüntüleri kullanılmıştır. Çalışmada güvenilir bir yöntem olan Volbrain (web tabanlı yöntem) kullanılarak MR ile hemispherium cerebelli ve vermis cerebelli hacimleri hesaplanmıştır. Bu yöntem ile hesaplanan otomatik hacim değerleri erkek serebellum hacmi ortalama 133.23 ± 15.94 cm3, kadın serebellum hacmi ortalama 120.49 ± 14.10 cm3 olarak hesaplandı. Manuel segmentasyon ölçümlerinin değerlerine göre her iki hemispherium cerebelli ortalama 138.28 ± 18.30 cm3, sağ hemisfer ortalama 74.14 ± 9.21 cm3 , sol hemisfer ortalama 73.34 ± 9.26 cm3 hesaplandı.Volbrain yöntemiyle otomatik hacim sonuçları ile elde edilen serebellum hacim değerleri ile Mimics Medical yöntemiyle manuel hacim değerleri karşılaştırıldı. İki yöntem ile elde edilen serebellum hacim sonuçları karşılaştırıldı ve istatistiksel analizleri yapıldı. Kadın ve erkek total serebellum hacim değerleri aralarında istatistiğe dayanan belirleyici bir değişiklilik saptanmamıştır (P;>0.05). Hemisfer lobullerin ( IV,V,VI,VII ve VIIIB) hacim değerleri aralarında belirleyici bir değişiklilik saptanmıştır (P;
Özet (Çeviri)
It has a remarkable place in the analysis of cerebellum segmentation and three-dimensional examination results, anatomical structures and surgical applications. The goals and results shown in our study; It is aimed to prepare the programs for automatic segmentation of the cerebellum with the Volbrain web-based system, and manual segmentation with the Mimics Medical method, to explain the changes with the results of the cerebellum and to examine them in three dimensions. In our study, cerebellum MR images of 100 individuals in the archives of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Radiology Department were used. In the study, hemispherium cerebelli and vermis cerebelli volumes were calculated by MR using a reliable method, Volbrain (web-based method). The automatic volume values calculated with this method were calculated as the mean male cerebellum volume 133.23 ± 15.94 cm3, and the female cerebellum volume as 120.49 ± 14.10 cm3 on average. According to the values of manual segmentation measurements, both hemispherium cerebelli mean 138.28 ± 18.30 cm3, right hemisphere mean 74.14 ± 9.21 cm3, left hemisphere mean 73.34 ± 9.26 cm3 were calculated. Cerebellum volume values obtained with automatic volume results with Volbrain method and manual volume values with Mimics Medical method compared. The cerebellum volume results obtained by the two methods were compared and statistical analyzes were made. There was no statistically significant difference between male and female total cerebellum volume values (P;>0.05). A decisive change was detected between the volume values of the hemisphere lobules (IV,V,VI,VII and VIIIB) (P;