Uyku pozisyonlarına göre postür, ağrı, uyku kalitesi, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve fonksiyonelliğin incelenmesi
Investigation of posture, pain, sleep quality, quality of life, physical activity level and functionality according to sleep positions
  1. Tez No: 783465
  2. Yazar: TUĞBA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET AYHAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı uyku pozisyonlarının postür, ağrı, uyku kalitesi, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve fonksiyonellik üzerine olan etkisini belirlemektir. Çalışmaya 18-30 yaş arası 310 birey dahil edildi. Postür değerlendirmesini yapmak için fotogrametri yöntemi kullanıldı. Uyku kalitesi Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36), ağrı insidansı İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketi, üst ekstremitre fonksiyonelliği Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (Quick-DASH), boyun fonksiyonelliği Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası, bel fonksiyonelliği Oswerty Engellilik Anketi (OEA) ve fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF) kullanılarak değerlendirildi. Bireylerin en çok tercih ettikleri birincil ve ikincil uyku pozisyonları sorgulandı. Bireylerin tercih ettiği birincil uyku pozisyonlarının bireylerin kraniyo-horizontal açılarını etkilediği bulundu (p.05). Bireylerin tercih ettiği ikincil uyku pozisyonlarının bireylerin kraniyo-vertebral, kraniyo-horizontal, sagital omuz açısı ve lumbal lordoz açıları üzerinde etkisi olmadığı sonucuna varıldı (p>.05). Bireylerin tercih ettiği birincil uyku pozisyonlarının bireylerin uyku kalitesini etkilediği görüldü (p.05). Bireylerin üst ekstremite, boyun ve bel fonksiyonelliğinin, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite seviyesinin tercih edilen birincil ve ikincil uyku pozisyonlarına göre etkilenmediği bulundu (p>.05). Son 12 ay içerisinde katılımcılarda mevcut olan boyun, omuz, dirsek, el bileği-el, sırt, bel, kalça-uyluk, diz, ayak bileği-ayak ağrılarının, birincil ve ikincil olarak tercih edilen uyku pozisyonlarına göre etkilenmediği kanıtlandı (p>.05). Son 7 gün içinde mevcut olan boyun, omuz, dirsek, el bileği-el, sırt, bel, kalça-uyluk, diz ağrılarının birincil ve ikincil olarak tercih edilen uyku pozisyonlarına göre etkilenmediği kanıtlandı (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of sleep positions on posture, pain, sleep quality, quality of life, physical activity level and functionality. 310 individuals between the ages of 18-30 were included in the study. Photogrammetry method was used to evaluate the posture. Sleep quality Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI), quality of life Short Form-36 (SF-36), incidence of pain Scandinavian Musculoskeletal Questionnaire, upper extremity functionality Arm, Shoulder and Hand Problems Quick Questionnaire (Quick-DASH), neck functionality Copenhagen Neck Functional Disability Scale, low back functionality Oswerty Disability Questionnaire (OEA) and physical activity level were evaluated using International Physical Activity Questionnaire Short Form (UFAA-SF). The most preferred primary and secondary sleeping positions of the individuals were questioned. It was found that the primary sleep positions preferred by the individuals affected the cranio-horizontal angles of the individuals (p.05). It was concluded that the secondary sleeping positions preferred by the individuals had no effect on the cranio-vertebral, cranio-horizontal, sagittal shoulder angle and lumbar lordosis angles of the individuals (p>.05). It was observed that the primary sleep positions preferred by the individuals affected the sleep quality of the individuals (p.05). It was found that the upper extremity, neck and waist functionality, quality of life and physical activity level of the individuals were not affected by the preferred primary and secondary sleep positions (p>.05). It was proven that neck, shoulder, elbow, wrist-hand, back, waist, hip-thigh, knee, ankle-foot pains that were present in the last 12 months were not affected by primary and secondary preferred sleeping positions (p>.05). ). It was proven that neck, shoulder, elbow, wrist-hand, back, waist, hip-thigh, knee pains present in the last 7 days were not affected by primary and secondary sleep positions (p>.05).