Down sendromlu çocuklarda Castillo Morales apareyinin miyofonksiyonel etkilerinin incelenmesi
Invastigation of myofunctional effects of Castillo Morales appliance in children with Down syndrome
- Tez No: 260207
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ALPÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamıza 3-18 yaşları arasında, orofasiyal kas disfonksiyonu bulunan 15 Down sendromlu çocuk ve 3-13 yaş aralığında 15 sağlıklı çocuk dahil edildi. Oreland kriterlerine göre, Down sendromlu hastalarımızın orofasiyal disfonksiyonları tespit edildi. Gerekli diş tedavilerinin tamamlanmasından sonra, her hastanın dil morfolojisine ve orofasiyal disfonksiyon durumuna göre palatal plaklar hazırlandı. Palatal plaklar beslenme ve uyku zamanları dışında günde 3-4 kez 1' er saat kullanıldı.Castillo Morales palatal plak tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla Down sendromlu çocuklardan başlangıç ve bitiş yüz fotoğrafları ve 3' er dakikalık video kayıtları alındı. Video kayıtlarında dil pozisyonu ve ağız postürü, Fischer-Brandies kriterlerine göre değerlendirildi.Kas kuvvetini değerlendirmek ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırmak amacıyla Down sendromlu çocuklarda tedavi başlangıcında ve tedavi sonunda olmak üzere 2 kez, sağlıklı çocuklarda 1 kez IOPI cihazı ile dil ve dudak kas kuvveti ölçümü yapıldı. Ortalama 11,20 ay süren tedavi sonunda, elde edilen değerler karşılaştırıldı. Video kayıtlarında, Down sendromlu çocuklarda dil pozisyonlarında ve ağız postüründe iyileşme olduğu saptandı. Tedavi sonunda IOPI cihazı ile yapılan ölçümlerde, Down sendromlu çocukların dil ve dudak kas kuvvetlerinde artış olduğu görüldü. IOPI ölçümleri sağlıklı çocuklar ile karşılaştırıldığında, tedavi sonunda Down sendromlu çocukların dudak kas kuvvetleri ile sağlıklı çocukların dudak kas kuvvetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, dil kuvvetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
15 children with Down Syndrome (3-18 years old), who had orofacial disfunctions, and 15 healthy children (3-13 years old) participated in the study. Orofacial disfunctions of the children with Down Syndrome classified according to the Oreland Difunction Criteria. After the dental treatments completed, the palatal plates were prepared according to tongue morphology and orofacial disfunctions of the child. The plate was worn three or four times a day for approximately one hour except meals and sleeping time.Video records of 3 minutes duration and photographs ,at the beginning and at the end of the therapy, were made for all the children with Down Syndrome to determine the effect of palatal plates therapy. Tongue position and mouth posture was judged according to Fischer-Brandies Criteria.Tongue and lip muscle stregth measured by IOPI device twice for the children with Down Syndrome before and at the end of the therapy and once for healthy children to compare the levels. After the average treatment time of 11,20 months, an improvement on tongue position and mouth posture was observed. At the end of the therapy tongue and lip muscle strength of the children with Down Syndrome increased. There is no significant diffirences between two groups with respect to lip muscle strength, but there is still a significant difference on tongue muscle strengh between to groups.Impairment of mouth posture and tongue position at rest and increase of muscle strengths obtained with palatal plate therapy and neuromusculer stimulation of orofacial area. We believe that the increase of muscle strength effects the mastication, swallowing, feeding and speech of the children with Down Syndrome positively.