Yetişkin bireylerde kişilik özelliklerinin tip 2 diyabet riski ve yeme farkındalığı üzerine etkisi
The effect of personality traits on type 2 diabetes risk and eating awareness in adults
- Tez No: 783469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA OKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerde kişilik özelliklerinin tip 2 diyabet riski ve yeme farkındalığı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla internet ortamında internet dolayımlı iletişim yöntemlerini (whatsapp, e-mail) kullanılarak Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim yılında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kronik Hastalıklar Anabilim Dalı lisansüstü programlarına kayıtlı tüm öğrenciler ve onların WhatsApp ve/veya e-mail yolu ile ulaşabildikleri 18 yaş üstü 390 birey oluşturmuştur. Veri araçları olarak;“Bireysel Tanıtım Formu”,“Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği”,“Yeme Farkındalığı Ölçeği”ve“FINDRISK”anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney-U, Kolmogorov-Smirnov, Bonferroni Post hoc testi ve Kruskal Wallis H Testi testi kullanılmıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre; kişilik özellikleri ve yeme farkındalığı arasında ilişki bulunmuştur. Dışadönüklük, yumuşak başlılık ve öz denetimlilik özelliklerinin yeme farkındalığını etkilediği saptanmıştır. Ancak kişilik özelliklerinin tip 2 diyabet gelişme riskine bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Araştırmanın temel amacı dışında bir bulgu olan yeme farkındalığının yükselmesiyle diyabet riskinin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out between October and December 2022 by using internet-mediated communication methods (whatsapp, e-mail) on the internet in order to examine the effect of personality traits on the relationship between type 2 diabetes risk and eating awareness in adults. The sample of the study consisted of students enrolled in Ege University Health Sciences Institute Chronic Diseases Department graduate programs in the 2021-2022 academic year and 390 individuals over the age of 18 reached by students via WhatsApp and/or e-mail. Individual Introduction Form, Five Factor Personality Scale, Eating Awareness Scale and FINDRISK questionnaire were used as data tools. Mann Whitney-U, Kolmogorov-Smirnov test, Bonferroni Post hoc test and Kruskal Wallis H test were used for the analysis of the data. According to the results of our research; A relationship was found between personality traits and eating awareness. And also a positive relationship was found with the dimensions of extraversion, agreeableness and self-control. However, no significant relationship was found between personality traits and type 2 diabetes risk. A negative and significant relationship was observed between eating awareness and diabetes risk, which is a finding other than the main purpose of the study.