Hemşirelerde COVID-19 korkusu, mesleki tükenmişlik ve şükran duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between COVID-19 fear, occupational burnout and gratitude in nurses
- Tez No: 783470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmada, hastanede çalışan hemşirelerde Covid-19 korkusu, mesleki tükenmişlik ve şükran duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde çalışan 770 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini belirlemek için evreni bilinen örneklem hesaplaması yapılarak örneklem büyüklüğü 257 olarak belirlenmiştir. Veriler Şubat 2021 –Nisan 2021 tarihleri arasında, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Covid-19 Korkusu Ölçeği, Mesleki Yorgunluk Tükenmişlik Toparlanma Ölçeği ve Şükran Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the relationship between fear of Covid-19, professional burnout and gratitude in hospital nurses. Method: The population of the study consisted of 770 nurses working at Elazig Fethi Sekin City Hospital. In order to determine the sample of the research, the sample size of the known universe was calculated as 257. Data were collected between February 2021 and April 2021 using the Introductory Information Form, the Covid-19 Fear Scale, the Occupational Fatigue Burnout Recovery Scale, and the Gratitude Scale. SPSS package program was used in the analysis of the data.