Yetişkinlerde enneagram kişilik özelliklerinin dindarlık ve hayat memnuniyeti ile ilişkisi
The relationship between enneagram personality traits and religiousness and life satisfaction in adults
- Tez No: 883799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENTEPE LOKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın amacı bireylerin Enneagram kişilik özellikleriyle dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama yöntemine uygun olarak tasarlanan araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 18-75 yaş aralığında 324 yetişkin (229 kadın, 95 erkek) katılımcı oluşturmaktadır. Kişisel Bilgi Formu, Enneagram Kişilik Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve Hayat Memnuniyeti Ölçeği'ni içeren araştırma anketi; katılımcılara Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak ulaştırılmıştır. Veri analizi IBM SPSS 25.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler çözümlenirken Pearson Korelasyon Katsayısı, bağımsız gruplar t-testi, Anova ve Post Hoc testlerden LSD ile analizler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yaş ile dindarlık arasında pozitif ilişki vardır, yaş arttıkça dindarlık seviyesi de artış göstermiştir. Yaş ile tip 4, 5, 6, 7 ve 9 arasında negatif ilişki vardır, yaş arttıkça bu tiplere ait özellikler azalmaktadır. Erkek katılımcılar, kadınlara göre daha fazla tip 3 ve 8'in özelliklerine sahip bulunmuştur. Ekonomik durum ile hayat memnuniyeti arasında pozitif ilişki vardır, katılımcıların varlıkları arttıkça hayat memnuniyeti düzeyleri de artış göstermiştir. Ekonomik durum ile dindarlığın bilgi-ibadet boyutu arasında pozitif ilişki vardır. Eğitim düzeyi ile tip 1, 2, 4, 6 ve 7 Enneagram tipleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca Enneagram kişilik tipleri, dindarlık ve hayat memnuniyeti düzeyleri arasında da bazı anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Buna göre bireylerin dindarlık seviyesi arttıkça, tip 1'e ait özellikleri artış göstermektedir. Tip 1 ile dindarlık arasında pozitif ilişki vardır. Katılımcıların dindarlık seviyesi artış gösterdikçe, hayat memnuniyeti düzeyleri de artış göstermektedir. Hayat memnuniyeti düzeyi ile tip 5 hariç tüm tiplerin de pozitif yönde anlamlı ilişkisi olduğu bulgulanmıştır. Elde edilen bulgular Enneagram kişilik tipleri, dindarlık, hayat memnuniyeti ve demografik değişkenler arasında bazı anlamlı ilişkilerin var olduğu sonucunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between individuals' Enneagram personality traits and their levels of religiosity and life satisfaction. The survey technique was used in the research designed in accordance with the relational screening method. The research sample consists of 324 adult participants (229 women, 95 men) between the ages of 18-75. Research survey including Personal Information Form, Enneagram Personality Scale, Religiosity Scale and Life Satisfaction Scale; It was delivered to participants online via Google Forms. Data analysis was carried out with IBM SPSS 25.0 program. While analyzing the obtained data, analyzes were made using Pearson Correlation Coefficient, independent groups t-test, Anova and Post Hoc tests using LSD. According to the findings of the research, there is a positive relationship between age and religiosity, and as age increases, the level of religiosity also increases. There is a negative relationship between age and types 4, 5, 6, 7 and 9, and the features of these types decrease as age increases. Male participants were found to have more characteristics of types 3 and 8 than females. There is a positive relationship between economic status and life satisfaction; as the assets of the participants increased, their life satisfaction levels also increased. There is a positive relationship between economic status and the knowledge-worship dimension of religiosity. Significant relationships were found between education level and type 1, 2, 4, 6 and 7 Enneagram types. Additionally, some significant relationships have been identified between Enneagram personality types, religiosity and life satisfaction levels. Accordingly, as the level of religiosity of individuals increases, the characteristics of type 1 increase. There is a positive relationship between Type 1 and religiosity. As the participants' level of religiosity increases, their life satisfaction levels also increase. It was found that all types except type 5 had a positive significant relationship with the level of life satisfaction. The findings showed that there are some significant relationships between Enneagram personality types, religiosity, life satisfaction and demographic variables.