Erişkin sıçan testisinde varikoselin polarite proteinleri ve ilişkili adezyon moleküllerinin ekspresyonları üzerineetkisinin incelenmesi
Examination of the effect of varicocele on the expressions of polarity proteins and related adhesion molecules in the adult rat testis
- Tez No: 783476
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Varikoselin neden olduğu hipertermi/hipoksi durumlarında ROS ve NO düzeylerinin artması sonucu adezyon moleküllerinde değişiklikler meydana geldiği bilinmektedir. Bu durumun Sertoli hücresinin iskeletini ve spermatogenezi etkilediği düşünülmektedir. Çalışmamızda ise; kan-testis bariyerinde ve spermiyasyonda önemli görevleri olduğu bilinen polarite proteinlerinin (Vangl2, Par6, Scribble) ve ilişkili adezyon moleküllerinin (F-aktin, N-kaderin, ZO-1) ekspresyonları üzerine varikoselin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, 42 adet Wistar ırkı, erkek sıçan ile yürütüldü. Sıçanlar, rastgele üç ayrı gruba [Kontrol (n:14); Sham(n:14) ve Varikosel(n:14)] ayrıldı. Deney modeli oluşturulmasından 13 hafta sonra, testis dokuları alınarak rutin histolojik parametreler için doku takibine alındı ve Hematoksilen-Eozin ile boyandı. Vangl2, Par6, Scribble, Faktin, N-kaderin ve ZO-1 Western Blot ve İmmunfloresan ile değerlendirildi. Deneysel modeli doğrulamak adına, western blot ile İNOS ve aktif Kaspaz-3'incelendi. Bulgular: Yapmış olduğumuz analizler sonucunda, varikosel grubunda, seminifer tübül dejenerasyonunun önemli ölçüde arttığı görüldü. Ayrıca, İNOS ve aktif Kaspaz 3'ün ekspresyonunda anlamlı bir artış (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak varikosel, testislerde ektoplazmik özelleşmelerin yapı ve fonksiyonunun bozulmasına neden oldu. Bulgularımız, fizyolojik olarak kontrol edilemeyecek kadar artan NO seviyelerinin, polarite proteinleri ile ilişkili adezyon moleküllerinin iletişiminde hakimiyet kurarak hem kan-testis bariyerinde hem de spermiyasyon mekanizmasında aksaklıklara neden olduğunu gösterdi. Bu açıdan tez çalışmamız, varikoselin erkek infertilitesi üzerindeki patolojik mekanizmalarını anlamak adına önemli kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Changes in adhesion molecules are known to occur as a result of an increase in ROS and NO levels in hyperthermia/hypoxia conditions caused by varicocele. This change is thought to affect the structure of the Sertoli cell and spermatogenesis. In our study; it was aimed to investigate the effect of varicocele on the expressions of polarity proteins (Vangl2, Par6, Scribble) and related adhesion molecules (F-actin, N-cadherin, ZO-1), which are known to have important roles in the blood testicular barrier and spermiation. Method: The study was carried out with 42 male Wistar rats obtained. The rats were randomly divided into three groups as control, sham and varicocele. Thirteen weeks after the experimental model was created, testicular tissues were taken and processed for histological evaluation and stained with Hematoxylin-Eosin. Vangl2, Par6, Scribble, Factin, N-cadherin and ZO-1 were examined by Western Blot and Immunofluorescence. In addition to these proteins, Western blot analysis of iNOS and cleaved Caspase-3 was used to corroborate the experimental model. Results: According to the data, the degradation of the seminiferous tubule was dramatically higher in the varicocele group. In addition, there was a significant increase in the expression of iNOS and activeCaspase3(p0,05). Conclusion: As a result, varicocele caused damage on the structure and disfunction of ectoplasmic specializations in the testes. Our findings showed that physiologically an uncontrollable increase in NO levels dominate the communication between polarity proteins and adhesion molecules associated with these proteins, causing disruptions in both the BTB and the spermiation. In this context, our study provides important evidence to understand the pathological mechanisms of varicocele on male infertility.