Koroner arter bypass greft ameliyatı geçiren hastaların sosyal görünüş kaygı düzeylerinin ve hastalığa psikososyal uyumlarının incelenmesi
Investigation of social appearance anxiety levels and psychosocial adaptation to the disease of patients with coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 783481
  2. Yazar: SEDA NUR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AKGÜN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastaların sosyal görünüş kaygı düzeylerinin ve hastalığa psikososyal uyum durumlarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi amacıyla hazırlanmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde bypass ameliyatı geçirmiş ve Kardiyovasküler Cerrahi Polikliniğine başvuran hastalar, örneklemini ise 58 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanması,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Hastalığa Psikososyal Uyum Öz Bildirim Ölçeği, Hasta Tanıtıcı Formu”ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır. Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ile Hastalığa Psikososyal Uyum Öz Bildirim Ölçeği ve alt boyut puanları arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puan ortalamaları için parametrik testler kullanılmıştır. Hastalığa Psikososyal Uyum Öz Bildirim Ölçeği ve alt boyut puan ortalamaları nonparametrik testler ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre hastaların Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması (41.00±13.15) olarak belirlenmiştir. Hastaların ölçekten aldıkları puanlar minimum 16, maksimum 74 puan ve medyanı 44,5 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucuna göre kadınlar, okuryazar ya da ilkokul mezunu olanların daha fazla sosyal görünüş kaygısı yaşadığı belirlenmiştir. Hastaların Hastalığa Psikososyal Uyum Öz Bildirim Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması (28,84±14,88) olarak belirlenmiştir. Hastaların ölçekten aldıkları puanlar minimum 5, maksimum 79 puan ve medyanı 26 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların 43'ünün (%74,1) iyi psikososyal uyum düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre kadınların erkeklere göre hastalığa psikososyal uyum düzeyi daha düşük, 60 yaş ve altı grubunda olan hastaların mesleki çevreye uyumları daha düşük bulunmuştur. Hastalardan çalışanların, mesleki çevre alt boyutuna uyumu çalışmayanlara göre daha düşük düzeyde bulunmuştur. Hastaların ameliyatı üzerinden 2-6 ay geçen hasta grubunun hastalığa uyumu ve alt boyutlarından ise mesleki çevre ve sosyal çevreye uyumu, 13 ay ve üstü zaman geçen hasta grubuna göre daha düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde olan hastalar Kadınlar ve çalışma yaşamını sürdürenlerin sosyal görünüş kaygılarıyla ve hastalığa uyumlarıyla ilgili psikolojik destek sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a content type study that includes the aim of examining the social appearance anxiety levels and the variables that show the psychosocial adjustment status of the patients who have had visual artery bypass graft surgery. This research is a descriptive type of research. The population of the study consisted of patients who had undergone bypass surgery at Ankara Başkent University Hospital and applied to the Cardiovascular Surgery Polyclinic, and the sample consisted of 58 patients. Data collection was carried out with“Social Appearance Anxiety Scale, Psychosocial Adjustment to Illness Self-Report Scale, Patient Descriptive Form”. Data analysis was done with SPSS 21.0 program. The relationship between the Social Appearance Anxiety Scale and the Psychosocial Adjustment to Illness Self-Report Scale and its sub-dimension scores were analyzed with the Spearman correlation test. Parametric tests were used for the mean scores of the Social Appearance Anxiety Scale. Psychosocial Adjustment to Disease Self-Report Scale and sub-dimension mean scores were analyzed with non-parametric tests. According to the results of the study, the mean scores of the patients on the Social Appearance Anxiety Scale were determined as (41.00±13.15). The scores that the patients got from the scale were determined as a minimum of 16, a maximum of 74, and a median of 44.5. According to the results of the study, it was determined that women, literate or primary school graduates experienced more social appearance anxiety. The mean scores of the patients from the Psychosocial Adjustment to Illness Self-Report Scale were determined as (28.84±14.88). The scores that the patients got from the scale were determined as a minimum of 5, a maximum of 79, and a median of 26. It was observed that 43 (74.1%) of the patients participating in the study had a good psychosocial adjustment level. According to the results of the study, the level of psychosocial adjustment to the disease was lower for women than for men, and the adaptation to the professional environment of patients aged 60 years and younger was found to be lower. The compliance of the patients working with the occupational environment sub-dimension was found to be lower than those who did not work. It was determined that the patient group, 2-6 months after the surgery, had a lower level of compliance with the disease and its sub-dimensions, the occupational and social environment, compared to the patient group, which took 13 months or more. For this reason, it is recommended to provide psychological support for patients who are in the early postoperative period, women and those who continue their working life, regarding their social appearance concerns and their adaptation to the disease