Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin vicdan stresi ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between stress of conscience and burnout levels of nurses working in surgical clinics
  1. Tez No: 783480
  2. Yazar: PELİN CEREN SERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA ŞİMŞEK YABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Cerrahi alanlarda yaşamı riske eden durumların bulunması ve çabuk karar vermeyi gerektirmesi nedeniyle etik problemler ve vicdan çatışması hızla gelişebilmektedir. Bu çalışma Kocaeli il merkezindeki kamu hastanelerinde görev yapan cerrahi hemşirelerinin vicdan stresi ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Yöntem: Çalışma için etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra Kasım 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında veriler toplandı. Çalışmada evrenin tümünün çalışma kapsamına alınması düşünüldüğünden herhangi bir örneklem seçim yöntemine gidilmeyip, araştırmaya katılmayı kabul eden 245 hemşire ile çalışma tamamlandı. Veriler yüzyüze görüşme yöntemiyle, araştırmacı tarafından oluşturulan 15 soruluk“Sosyo demografik ve Mesleki Özellikler Soru Formu”,“Vicdan Stresi Ölçeği”ve“Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak toplandı. Çalışmanın istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics 23 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin; yaş ortalaması 31,16±7,47, %35,5'i 20-26 yaş arasında %83,7' si kadın, %55,5' i evli, %64,9' unun da lisans mezunu olduğu saptandı. %55,1'i cerrahi klinikte 1-5 yıl arası, %22,0'si ise 10 yıldan fazla süredir çalışmakta olup, %82,4'ü nöbet usulü çalıştığını, %62,9'u mesleğini isteyerek seçtiğini, %51,4'ü mesleğini kendine kısmen uygun bulduğunu, %58,4'ü çalıştığı bölümün kurum yerleştirmesi ile olduğunu ifade etti. Çalışmamızdan elde ettiğimiz Tükenmişlik Ölçeği ortalaması 4,04±1,10, vicdan stresi ölçeği ortalaması 68,90±44,80, vicdan stresi ölçeği iç faktörler alt boyutu ortalaması 6,23±5,04, vicdan stresi ölçeği dış faktörler alt boyutu ortalaması 10,50±6,03 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ethical problems and conflict of conscience can develop rapidly due to the presence of life-threatening situations in surgical environments and the need for quick decision-making. This study was carried out in a descriptive and relationship-seeking type to determine the relationship between the stress of conscience and burnout levels of surgical nurses working in public hospitals in Kocaeli city center. Method: : Data were collected between November 2020 and June 2021 after obtaining ethical committee and institutional permissions for the study. Since it was thought to include the entire universe in the study, no sample selection method was used, and the study was completed with 245 nurses who agreed to participate in the study. The data were collected by face-to-face interview method, using the“Socio-demographic and Occupational Characteristics Questionnaire”which was created by the resarcher and consisting of 15 questions and the scales of“Stress of Conscience Scale”and the“Burnout Scale”. IBM SPSS Statistics 23 program was used in the statistical analysis of the study. Results: Results: Of the nurses participating in the study; mean age was 31.16±7.47 years, 35.5% were between the ages of 20-26, 83.7% were women, 55.5% were married, and 64.9% were bachelor's degree graduates. 55.1% have been working in the surgical clinic for 1-5 years and 22.0% have been working for more than 10 years, 82.4% of them worked on a shift basis, 62.9% of them chose their profession willingly, 51.4% of them stated that they found their profession partially suitable for themselves, 58.4% of them stated that the department they work for was an institution placement. The average of the Burnout Scale obtained from our study is 4.04±1.10, the average of the stress of conscience scale is 68.90±44.80, the internal factors sub-dimension of the stress of conscience scale is 6.23±5.04, the average of the external factors sub-dimension of the stress of conscience scale is determined as 10.50±6.03.