Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş ratlarda ağır egzersizin ve metformin uygulamasının kan glukoz düzeyi ile karaciğer ve kas dokusunda cgrp (Kalsitonin gen ilişkili peptit) ve ldh (Laktatdehidrogenaz) gen ifadesi üzerine etkileri
The effects of hevy exercise and metformin implementation on blood glucose level and cgrp (Calcitonin gene related peptide) and ldh (Lactate dehyrogenase) gene expression in liver and muscle tissue in rats with streptozotocin induced diabetes
  1. Tez No: 783491
  2. Yazar: HASAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; streptozosin (STZ) ile sıçanlarda diyabet oluşturarak uygulanan ağır egzersiz ve metformin uygulaması sonrası kan glukoz düzeyleri ile karaciğer ve kas dokusunda ki CGRP ve LDH gen ifadesi üzerine biyokimyasal ölçümleri kapsamaktadır. Yapılan çalışmada 48 adet 8 haftalık Wistar albino cinsi erkek rat her grupta 12 olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Çalışma içerisindeki bütün gruplar standart su ve yem ile beslenmiştir. Gruplar; Kontrol Grubu (n=12), Egzersiz + Diyabet Grubu (n=12), Metformin + Diyabet Grubu (n=12), Sedanter Diyabet Grubu (n=12) olarak belirlenmiştir. Kontrol Grubuna ağır egzersiz uygulanmamıştır. Egzersiz + Diyabet Grubuna STZ ile diyabet oluşturulmuş ve 6 hafta boyunca haftada 5 gün olmak üzere ağır egzersiz programı uygulanmıştır. Metformin+Diyabet Grubuna STZ ile diyabet oluşturulmuş, haftada 5 gün oral gavaj ile metformin uygulanmıştır. Sedanter+Diyabet STZ ile diyabet oluşturulmuş ve ağır egzersiz uygulanmamıştır. 6 hafta sonunda ratlar uygun şartlarda dekapite edilerek karaciğer ve kas dokusunda CGRP ve LDH gen ifade düzeylerine bakılmıştır. Çalışma içerisinde grupların kan glikoz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Kan glikoz seviyeleri üzerinde yapılan betimsel istatistik verilerine göre; Kontrol Grubu 87,75±6,30; Diyabet+Sedanter Grubu 388,26±175,99; Diyabet+Egzersiz Grubu 388,26±217,36 ve Diyabet+Metformin Grubu 351,77±186,67 olarak bulunmuştur. Kan glikoz seviyelerini sınamak için tekrarlayan ölçümler anova testi kullanılmış ve gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Karaciğer ve kas dokusunda CGRP gen ifade düzeyleri QRT-PCR ile belirlenip karaciğer ve kas dokusunda benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; This study includes biochemical measurements on blood glucose levels and CGRP and LDH gene expression in liver and muscle tissue after heavy exercise and metformin administration in rats with streptozocin (STZ) causing diabetes. Four sets of 12 Wistar albino male rats were used in this study. Standard water and food were given to each group during the trial. Groups: Control Group (12 members), Exercise + Diabetes Group (12 members), Metformin + Diabetes Group (12 members), and Sedentary Diabetes Group (12 members). The control group did not engage in strenuous activity. Diabetes was induced with STZ in the Exercise + Diabetes group, and for six weeks, a rigorous exercise regimen was implemented five days per week. Diabetes was induced with STZ in the Metformin + Diabetes group, and metformin was given orally five days per week. Diabetes + Sedentary Lifestyle Diabetes was diagnosed with STZ and no exercise was prescribed. The rats were decapitated under controlled circumstances after six weeks, and the CGRP and LDH gene. Four sets of 12 Wistar albino male rats were used in this study. Standard water and food were given to each group during the trial. Groups: Control Group (12 members), Exercise + Diabetes Group (12 members), Metformin + Diabetes Group (12 members), and Sedentary Diabetes Group (12 members). The control group did not engage in strenuous activity. Diabetes was induced with STZ in the Exercise + Diabetes group, and for six weeks, a rigorous exercise regimen was implemented five days per week. Diabetes was induced with STZ in the Metformin + Diabetes group, and metformin was given orally five days per week. Diabetes + Sedentary Lifestyle Diabetes was diagnosed with STZ and no exercise was prescribed. At the end of 6 weeks, the rats were decapitated under suitable conditions and the CGRP and LDH gene expression levels in the liver and muscle tissue were examined. In the study, descriptive statistics of the groups were examined. The control group was 87.75±6.30; Diabetes+sedentary group 388.26±175.99; Diabetes+exercise group 388.26±217.36 and Diabetes+metformin group 351.77±186.67. When the measurement results were examined, it was observed that there was a significant difference between the groups in terms of blood glucose measurements (p0.05). CGRP gene expression levels in liver and muscle tissue were determined by QRT-PCR, and similar results were obtained in liver and muscle tissue.