Tüketim kültürü ve çevre kirliliğinin çağdaş sanata yansımaları
The reflections of consumption culture and environmental pollution on contemporary art
  1. Tez No: 783490
  2. Yazar: DERYA KOCAER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Savaşlar ve teknolojinin getirdiği yeniliklerle insanların depresif bir tavır sergilemesi ve çağın sürekli değişmesi üzerine yeniliklere ayak uydurma takıntısı ile insanoğlu tüketime yönelmektedir. Kökleri daha öncelere dayansa da özellikle 1950'li yıllarda görülen tüketim ve buna bağlı olarak artan çevre kirliliği temaları sanat eserlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Hızlı bir şekilde gerçekleşen üretim ve tüketim sonucu doğanın zarar görmesi üzerine toplumun dikkatini çekmek ve yetkilileri önlem almaya yöneltmek amacıyla sanatçılar konuya yönelik duyarlılıklarını göstermektedirler. Sanatçılar, hazır nesnelerin yoğun olarak tüketildiği bu dönemde üretim ve tüketim sürecinde oluşan çevre kirliliğine olan tepkilerini eserlerine yansıtarak tepkilerini ortaya koymuşlardır. Tüketim Kültürü ve Çevre Kirliliğinin Çağdaş Sanata Yansımaları konulu yüksek lisans tez çalışması kapsamında, üretim, tüketim ve çevre kirliliği zincirinin nasıl oluştuğunu belirlemek, bu kavramların çağdaş sanatta ne zaman ortaya çıktığını tespit etmek ve bu bağlamda eser veren sanatçıların konuyu hangi açıdan ele aldıklarını araştırıp, inceleyerek ortaya koymak amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırma, sanat tarihi literatürüne katkı sağlaması bakımından önemli bulunmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması yapılmış kitap, dergi, basılı kaynakların yanı sıra internet üzerinden de sanal kaynaklara ulaşılmıştır. Uygun metinler ve görseller toplanmıştır. Konuyla ilgili bildiri, makale ve ulusal/uluslararası sanal ortamlarda araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen sanatçılardan Ghizlane Sahli, James Rosenquist, Marisa Merz, Jannis Kounellis, Mario Merz, Barbara Kruger, Claes Oldenburg John Dahlsen, Chris Jordan, Ellen Gallagher, Dianna Cohen, Alain Bellino, Gabriel Kuri, Max Liboiron, Jane Perkins, Alejandro Durán,Gilles Cenazandotti, İbrahim Mahama, Serge Attukwei Clottey ve Deniz Sağdıç;tüketim kültürü ve çevre kirliliğikonularına tepkilerini kendilerine has üslup ve yöntemlerle eserlerine yansıttıkları görülmüştür. Ayrıca tez kapsamında Derya Kocaer'in tüketim kültürü ve çevre kirliliği bağlamında ürettiği eserlere ve analizlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the wars and the innovations brought by technology, people had a depressive attitude and the age was constantly changing, and with the obsession of keeping up with the innovations, human beings tended towards consumption. Although its roots date back to earlier times, the themes of consumption and environmental pollution, especially seen in the 1950s, are frequently encountered in works of art. Artists show their sensitivity to the subject in order to attract the attention of the society and to direct the authorities to take precautions on the damage to nature as a result of rapid production and consumption. In this period when ready-made objects were consumed intensively, the artists showed their reactions to the environmental pollution that occurred during the production and consumption process by reflecting on their works. Within the scope of the master's thesis on the Reflections of Consumption Culture and Environmental Pollution on Contemporary Art, to determine how the chain of production, consumption and environmental pollution is formed, to determine when these concepts emerge in contemporary art, and by researching and examining from which perspective the artists who work in this context approach the subject. intended to demonstrate. This research has been found important in terms of contributing to the art history literature. In the study, literature review was made from qualitative research methods, and besides books, journals and printed sources, virtual sources were also accessed on the internet. Appropriate texts and images were collected. Research has been done on the subject in papers, articles and national/international virtual environments. Among the artists examined within the scope of the research, Ghizlane Sahli, James Rosenquist, Marisa Merz, Jannis Kounellis, Mario Merz, Barbara Kruger, Claes Oldenburg John Dahlsen, Chris Jordan, Ellen Gallagher, Dianna Cohen, Alain Bellino, Gabriel Kuri, Max Liboiron, Jane Perkins, Alejandro Durán, Gilles Cenazandotti, Ibrahim Mahama, Serge Attukwei Clottey and Deniz Sağdıç; It has been seen that they reflect their reactions to the consumption culture and environmental pollution issues in their works with their own style and methods. In addition, within the scope of the thesis, the works and analyzes produced by Derya Kocaer in the context of consumption culture and environmental pollution are also included.