Komplikasyonlu diabetes mellituslu hastalarda agmatin düzeylerinin yüksek performanslı sıvı kromatografi (Hplc) yöntemi ile ölçülmesi
Measurement of agmatine levels in patients with complicated diabetes mellitus by high performance liquid chromatography (Hplc) method
- Tez No: 783493
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Diabetes mellitus, çeşitli patofizyolojik kümelerden gelişen ve hipergliseminin ötesinde diğer risk faktörleriyle birlikte diyabetik komplikasyon geliştirme olasılığının olduğu karmaşık bir hastalık durumudur. Diabetes mellitus, nöropati, nefropati, retinopati ve kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarla ilişkilidir. Biz bu çalışmada, diabetes mellitus ve diyabetik komplikasyonların kompleks ve karmaşık hastalık durumlarının etyopatogenezinin aydınlatılması, erken teşhis için yeni bir marker veya tedavi için yeni bir ilaç olma potansiyeli olan serum agmatin düzeylerinin HPLC ile güvenilir bir metot kurmak suretiyle elde edilecek verilerin literatüre kazandırılmasını amaçladık. Ayrıca, çalışma gruplarına ait yaş, cinsiyet, Vki (kg/m2) değerleri ile serum HbA1c, D vitamini, B12 vitamini, C-peptit, hemogram ve rutin biyokimya düzeyleri arasındaki korelasyonlar incelendi. Agmatin bulgularına bakıldığında, kontrol grubu ile ilk tanı grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlemlendi. Kontrol grubu ile nöropati, nefropati ve retinopati grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a complex disease state that develops from various pathophysiological clusters and is likely to develop diabetic complications with other risk factors beyond hyperglycemia. It is associated with various microvascular and macrovascular complications such as diabetes mellitus, neuropathy, nephropathy, retinopathy, and cardiovascular diseases. In this study, we aimed to illuminate the etiopathogenesis of complex and complex disease states of diabetes mellitus and diabetic complications, and to bring to the literature the data to be obtained by establishing a reliable method of serum agmatine levels, which has the potential to be a new marker for early diagnosis or a new drug for treatment. In addition, correlations between age, gender, BMI (kg/m2) values of the study groups and serum HbA1c, vitamin D, vitamin B12, C-peptide, hemogram and routine biochemistry levels were examined. Considering the agmatine findings, it was observed that there was no statistically significant difference between the control group and the first diagnosis group. Statistically significant differences were found between the control group and the neuropathy, nephropathy and retinopathy groups.