İnsüline bağımlı diabetes mellituslu hastalarda standart ve yüksek frekans odyometri sonuçları
- Tez No: 99086
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
I.ÖZET Diabetes mellitusun kan şekerinin yükselmesinden ibaret basit bir metabolizma hastalığı olmadığı, özellikle son yıllardaki geniş kapsamlı çalışmalar sayesinde iyice anlaşılmıştır. Epidemiyolojik çalışmalar, bu hastalığın insidansının henüz tam olarak anlayamadığımız nedenlerle son üç-dört dekatta katlanarak arttığını göstermektedir. Birçok sistemi olumsuz yönde etkileyen bu metabolizma bozukluğunun işitme sistemi üzerine de birtakım olumsuz etkileri olabileceği hipotezinden yola çıkarak bir çok araştırma yapılmıştır. Diabetes mellitusun işitme fonksiyonu üzerine olan etkilerini araştıran çalışmalar 250-8000 Hz arası standart test frekanslarını incelemekte ve birbirleriyle çelişkili sonuçlar vermektedir. Bu çalışma, diabetin işitme eşikleri üzerine olan etkilerini, yüksek frekansları da içerecek biçimde geniş bir frekans aralığında araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, yaşları 24-60 arasında değişen (ortalama 41.5) 64 İnsüline Bağımlı Diabetes Mellitus hastasının 250-16000 Hz aralığında 11 frekanstaki işitme eşikleri değerlendirilmiş ve sonuçlar yaş ve cinsiyet bakımından çalışma grubuna uygun 30 kişilik kontrol grubu değerleriyle karşılaştırılmıştır. Diabetiklerin hastalık süreleri ortalaması 17 ± 6 yıl, açlık kan şekeri ortalaması, ise 9.9 ± 4.1 mmol/L (kontrollerde 4.8±1.8 mmol/L) idi. Glikoze hemoglobin Aic düzeyi diabetiklerde % 8.4 ± % 2.1 ve kontrollerde % 4.8 ± % 1.5 olarak bulunmuştur. Otuzaltı hastada (% 56) komplikasyon saptanmıştır. Testlerde Interacoustics Clinical Audiometer Model AC40, Interacoustics Impedance Audiometer AZ7, Interacoustics XYT Recorder Model AG3, Telephonies yastıkcıklar içine yerleştirilmiş TDH 39 kulaklık ve yüksek frekanslar için KOSSHV/PRO dijital kulaklık ve EAR B-71 kemik vibratörü kulaklık kullanılmıştır. İstatistiksel analizler, Stat View 512+TM programı ile ve Student's t-test, tek yönlü varyans analizi ve Tukey's HSD test uygulanarak yapılmıştır. Verilerimiz,- İnsüline Bağımlı Diabetes Mellitus'un tüm frekansları ilgilendiren, özellikle yüksek frekanslarda belirgin olan, ancak diğer frekansları da önemli ölçüde etkileyen sensorinöral tipte işitme kaybına yol açtığını göstermektedir. Etkilenme daha yüksek frekaslara doğru daha da belirgin bir durum almaktadır. Hastalığın ilk beş yılında işitme kaybı gelişmekte, ancak hastalık süresi ilerledikçe işitme eşikleri giderek yükselmeğe devam etmektedir. 1Komplikasyon gelişmiş olan hastaların işitme eşikleri, komplikasyon gelişmemiş diabetiklerin ve kontrollerin işitme eşiklerinden daha yüksek bulunmuştur. Komplikasyonlu diabetiklerde gözlenen bu etkilenme yüksek frekanslarda daha belirgindi.
Özet (Çeviri)
EL ABSTRACT In recent years with the aid of detailed researches, it's clearly understood that Diabetes Mellitus is not a simple metabolic disease resulting from only an increase in blood glucose. Epidemiologic studies revealed tahat the incidence of this disease is increasing in greater amounts within the last three to four decades but the reason for this was not understood yet. Because the disease negatively affects many reseachs to be carried out. The standardized frequencies in several studies which revealed incompatible results with each other. This study was performed in order to evaluate the effects of diabetes on hearing threshold within a broad freguency range including the high frequencies. A total of 64 insulin dependent diabetes mellitus patients with a mean age of 41.5 (24-60) were evaluated in respect to hearing threshold at 11 different frequencies of 250-16000 Hz range. The results were compared to control group consisting of 30 subjects who had similar age and sex. The average duration of the disease in patients with diabetes mellitus was 17+6 years, the average fasting blood glucose level was 9.9+4.1 mmol/L (4.8±1.8 mmol/L in control group). The glycosylated hemoglobin (HgAic) level was 8.4±2. 1% in diabetics and 4.8±1.5% in controls. The complications were present in thirty-six (%56). Interacoustics clinical audiometer Model AC40, interacoustics impedance audiometer AZ7, interacoustics XYT Recorder Model AG3, TDH 39 earphone inserted into the Telephonies pillow, KOSSHWPRO digital earphone for high freguencies and EAR B-71 bone vibrator earphone was used in tests. Statistical analysis was performed by Stat View 512+TM programme using Student's t test, unidirected variance analysis and Tukey's HSD test. Our results showed that insulin dependent diabetes mellitus has effects especially on high frequancies but may affect the other frequancies as well, and subsequently leads to sensourineural hearing loss. The degree of the influence becomes more appearent with the increase in frequency. Hearing loss develops in the first 5 years of the disease and hearing thresholds increase with the progressive duration of the disease; The hearing threshold of patients with complications were found to be higher than the hearing threshold of control and diabetic patients without ikUiU)^complications. The effects that were detected in diabetics with complications were more prominent in high frequencies.