Reklamlarda değişen erkek imgesi ve göstergebilimsel çözümleme
Changing male image in advertisements and semiotic analysis
- Tez No: 783497
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK, PROF. DR. NESRİN KULA DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Günümüz dünyasında, teknolojik, ekonomik ve sosyal bakımdan birçok dönüşümün yaşandığı gözlemlenmektedir. Sosyal açıdan dönüşüm, toplumsal cinsiyetler temelinde yalnızca kadınları değil, erkekleri de derinden etkilemiştir. Tüketim kültürünün gelişmesi, çeşitlenmesi nedeniyle yeni tüketim kalıplarının yanı sıra, pazarlama ve reklam dünyasını da ilgilendiren, yeni tüketiciler, hedef kitleler de ortaya çıkmıştır. Bu açıdan reklamcılık, yeni ve çeşitlenmiş hedef kitleleri keşfetmeye başlamışlardır. Ancak çeşitlenen hedef kitlelerin tanımlanmasına gereksinim duyulmaktadır. Bu açıdan, toplumsal cinsiyetlerin yeniden tanımlanarak değerlendirilmesi söz konusudur. Toplumsal cinsiyetler bağlamında, 1990'lara kadar, kadın hedef kitlelerinin satınalma davranışlarının, görece erkeklerden daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ancak değişen sosyal yapı karşısında toplumsal cinsiyetlerde de dönüşümler kaçınılmaz olmuştur. Erkek cinsiyeti için atfedilen birçok mitik karakter, yavaş yavaş yokolmaya yüz tutmuşken, bakımlı, sporla ilgilenen, duyarlı, kentli ve eğitimli çağdaş erkek mitleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu durum karşısında, tüketim toplumunun yeni erkeklikleri tanımlanmaya ihtiyacı vardır. Bu amaçla, bu çalışmada, dergi reklamlarındaki erkek imgeleri göstergebilimsel çözümlemesi, kültürel çalışmalardan da yararlanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is observed that most of the technological, economic and social uses are not experienced. Social expression transformation has deeply affected not only women but also men on the basis of gender. Due to the innovations and diversification of the consumption culture, new properties, target audiences have emerged, as well as the marketing and advertising world, as well as new consumption hearts. Advertising these audiences began to discover new and diversified audiences. However, the use of diversified target audiences is heard. This explanation is about redefining and evaluating genders. Gender fragments, until the 1990s, were observed to be more influential on purchasing findings of female target audiences than males. However, there have been deteriorations in gender in the face of social structure. While many mythical characters attributed to the male gender were slowly disappearing, myths of contemporary men who were well-groomed, interested in sports, sensitive, urban and educated began to emerge. In the face of this situation, the consumer society needs new definitions of men. For this purpose, this was carried out by making use of the metrics analysis of male images in magazine advertisements and cultural studies.