Türkiye ekonomisinde cari işlemler açığı sorunu: 1980-2020 yılları için karşılaştırmalı bir analiz
The current account deficit problem in the Turkish economy: A comparative analysis for 1980-2020
  1. Tez No: 783502
  2. Yazar: EDA ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'nin kronikleşmiş makroekonomik sorunlarından birisi cari açık problemidir. Bu problem Türkiye ekonomisinin, ekonomik krizlerle karşılaşıp ekonomik olarak hareketliliğini daraltmaktadır. 1989 yılında sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ile dışa açılmaya başlayan Türkiye ekonomisi açısından büyük bir sorunu teşkil etmektedir. Cari açığın daraltılıp cari işlemler açığına yönelik olarak kalıcı tedbir ve çözümlerin uygulanması gerekmektedir. Cari açığın azaltılabilmesi için öncelikli olan üretim yapısında ithal girdiyle üretim politikasının minimize edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı gerçekleşen büyümenin ithalat bazlı olmamasına özen gösterilip buna yönelik yurtiçi katma değeri arttırmak, yurtiçindeki hammaddeyi kullanıp nihai mal haline dönüştürmek gerekmektedir. Bu çalışmadaki amaç Türkiye ekonomisinde kronik bir sorun haline gelmiş olan cari işlemler açığının yıllar itibariyle analizi yapılıp cari işlemler açığına neden olan faktörlerin tespit edilip bunlara yönelik olarak Türkiye'de uygulanan çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda cari işlemler dengesi yıllar itibariyle veri analiz yöntemi kullanılarak Türkiye ekonomisinde yıllık baz da grafik ve tablolarla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of Turkey's chronic macroeconomic problems is the current account deficit problem. This problem reduces the economic mobility of the Turkish economy by encountering economic crises. With the liberalization of capital movements in 1989, Turkey's economy, which started to open up, poses a major problem. It is necessary to narrow the current account deficit and implement permanent measures and solutions for the current account deficit. In order to reduce the current account deficit, it is necessary to minimize the production policy with imported inputs in the production structure, which is a priority. For this reason, it is necessary to take care that the realized growth is not based on imports, to increase the domestic added value for this, and to use the domestic raw materials and convert them into final goods. The aim of this study is to analyze the current account deficit, which has become a chronic problem in the Turkish economy, over the years, to identify the factors that cause the current account deficit, and to propose solutions applied in Turkey for them. In this context, the current account deficit has been analyzed in the Turkish economy on an annual basis with graphs and tables by using data analysis method over the years.