Palyatif bakım hastalarında watson insan bakım modeli temeline dayalı hemşirelik bakımının semptom yönetimine etkisi
The effect of watson human care model based nursing care on symptom management in palliative care patients
- Tez No: 783512
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yöntem:Araştırma palyatif bakım hastalarında Watson İnsan Bakım modeli temelli yaklaşımın hastaların semptom yönetimine etkisini incelemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Palyatif Bakım Kliniği'nde yatışı yapılan hastalar (N=32) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Palyatif Bakım Kliniği'nde yatışı yapılan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 23 hastadan oluşmuştur. Araştırma kapsamında seçilen örneklemin güç analizine bakıldığında; 0.05 α ve 0.80 güçlülük oranında 0.77 yüksek düzeyde güçlü olduğu bulunmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği”,“Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği”ve“Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Watson İnsan Bakım Modeli doğrultusunda oluşturulmuş olup; insancıllık-adanmışlık, inanç–umut, kendine ve başkalarına duyarlılık, yardım-güven ilişkisi, olumlu ve olumsuz duyguların ifadesinin teşviki ve kabulü, bakım sürecinde yaratıcı problem çözme, kişilerarası öğrenme-öğretme, destekleyici, koruyucu ve/veya iyileştirici, zihinsel, fiziksel, toplumsal ve ruhsal çevre, temel insani ihtiyaçlara yardım ile bakım ve iyileştirmenin varoluşsal ve ruhsal boyutlarına izin alt başlıklar kapsamında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların yanı sıra araştırmada kullanılan ölçme araçlarının normallik değerlerinin ortaya konulmasında çarpıklık ve basıklık analizinden yararlanılmıştır. Değişkenler arası ilişkinin yönünü ve gücünü ortaya koymada Pearson Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma analizlerinde ise Anova ve T testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of the study is to investigate the effect of Watson Human Care model based approach on symptom management of patients in palliative care patients. Material and Method:The research was carried out in descriptive and cross-sectional type in order to examine the effect of Watson Human Care model-based approach on symptom management of patients in palliative care patients. The population of the study was composed of patients hospitalized at the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Palliative Care Clinic (N=32). The sample of the study consisted of 23 patients who were hospitalized at the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Palliative Care Clinic and volunteered to participate in the study. When the power analysis of the sample selected within the scope of the research is examined; 0.05 α and 0.80 strength ratio is 0.77 was found to be strong at a high level.“Patient Introduction Form”,“Patient's Perception of Nursing Care Scale”“Edmonton Symptom Diagnosis Scale”and“Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale”were used in the collection of research data. The data of the research were created in accordance with the Watson Human Care Model and; humanity-devotional, faith–hope, sensitivity to yourself and to others, help-the trust relationship, the adoption and promotion of the expression of positive and negative emotions, in the process of maintenance, creative problem solving, interpersonal learning, supportive, protective and/or therapeutic, mental, physical, social and spiritual environment, basic human needs assistance with maintenance and improvement of existential and spiritual dimensions were collected under subheadings permission. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for 26.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, average, standard deviation) were used while evaluating the research data. While evaluating the study data, in addition to descriptive statistical methods, skewness and kurtosis analysis were used to determine the normality values of the measurement tools used in the research. Pearson Correlation Analysis was used to Decipher the direction and strength of the relationship between variables. Anova and T tests were used in the comparison analyses between the groups. Deci-sion tests were used in the comparison between the groups.