Hafif blok üretiminde zeolit kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of zeolite in light block production
- Tez No: 783534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hafif bloklar, içerisinde hacimce %75-80 oranında hava boşluğu bulunan ve bağlayıcı olarak çoğunlukla çimento kullanılarak üretilen yapı malzemeleridir. Genellikle üç farklı yöntemle üretilirler. Bunlar sırasıyla; hafif agrega kullanarak, alüminyum tozunu sıcak buhar basıncı altında kullanarak ve karışıma dışarıdan köpük eklemek suretiyle yapılmaktadır. Bu çalışmada, esas bağlayıcı olan çimentoya zeolit ikamesi yapılarak çimento hamurları hazırlanmıştır. Zeolit, çimentoyla ağırlıkça %5, %10, %15 ve %20 oranlarında yer değiştirilerek karışıma ilave edilmiştir. Üretilen bu karışımlara hacimce %20 ve %40 oranlarında köpük ilavesi yapılarak hafif blok harçları üretilmiştir. Hazırlanan numuneler standart su kürü ve 60 °C basınçsız buhar kürüne tabi tutulmuştur. Daha sonra numunelerin 1, 7 ve 28 günlük basınç dayanımlarına bakılmıştır. Aynı zamanda numunelere taze birim hacim ağırlık, birim hacim ağırlık, su emme ve görünür porozite, ısı iletkenlik ve ultrases geçiş hızı deneyleri yapılmıştır. Mikroyapı ve mineralojik özelliklerini belirlemek için ise SEM/EDX analizleri gerçekleştirilmiştir. En iyi basınç dayanımına ve ısıl iletkenlik değerine sahip numuneler belirlenerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en iyi dayanım değerleri %15 zeolit ikameli su kürü uygulanan serilerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lightweight blocks are building materials that contain 75-80% air space by volume and are mostly produced using cement as a binder. They are usually produced by three different methods. These are; using lightweight aggregate, using aluminum powder under hot steam pressure, and adding foam to the mixture from outside. In this study, cement pastes were prepared by substituting zeolite to cement as the main binder. Zeolite was added to the mix by replacing cement at 5%, 10%, 15%, and 20% by weight. The foam was added to these mixtures at 20% and 40% by volume to produce lightweight block mortars. The prepared specimens were subjected to standard water curing and 60 °C unpressurized steam curing. Then, the 1-, 7- and 28-day compressive strengths of the specimens were determined. The specimens were also subjected to fresh unit volume weight, unit volume weight, water absorption and apparent porosity, thermal conductivity, and ultrasound transmission rate tests. SEM/EDX analyses were performed to determine microstructural and mineralogical properties. The samples with the best compressive strength and thermal conductivity values were determined and the results were evaluated. According to the results obtained, the best strength values were found to be in the series with 15% zeolite substitution water curing.