Devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi öğrencilerinin dijital bağımlılıklarının gelecek beklentileri ve kişisel özelliklerine göre incelenmesi
Examination of digital addictions of state university and foundation university students according to their future expectations and personal characteristics
  1. Tez No: 783577
  2. Yazar: HAMİDE TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEMA BENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma; devlet üniversitesi ve vakıf üniversitesi öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerinde geleceğe yönelik tutumlarına ve kişisel bilgilerine (cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, sahip olunan teknolojik cihaz, okuduğu üniversite) göre fark olup olmadığını inceleme amacıyla yapılmıştır. Araştırma evrenini 2022-2023 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve TC. Toros Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, veterinerlik, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, radyo televizyon ve sinema, gazetecilik, Türkçe öğretmenliği bölümünden 248 öğrenci ile Toros Üniversitesi psikoloji, iktisat, uluslar arası ilişkiler, gastronomi, hemşirelik ve fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünden 162 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği ve Geleceğe Yönelik Tutum ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin dijital bağımlılık düzeylerinde fark olup olmadığını incelemek için t-testi ve çoklu varyans analizinden (MANOVA) yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre devlet üniversitesi ile vakıf üniversitesi öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05 p= 0.27), kaygılı yönelim (p>0.05 p= 0.51) ve planlı yönelim(p>0.05 p=0.89) alt boyutlarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Devlet üniversitesi öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerinde, geleceğe yönelik tutum (p>0.05 p=0.132), baba eğitim seviyesi (p>0.05 p=0.07) ve sahip olunan teknolojik cihaz sayısına (p>0.05 p=0.44) göre anlamlı bir fark bulunmazken; cinsiyet (p0.05 p=0.16), baba eğitim seviyesi (p>0.05 p= 0.07) ve sahip olunan teknolojik cihaz sayısına (p>0.05 p= 0.16) göre istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was maden to examine whether there is a difference in the digital addiction levels of state and foundation university students according to their attitudes towards the future and their personal information (gender, mother's education level, father's education level, technological device owned, university attended). The population of the research consists of students from Hatay Mustafa Kemal University and TR Toros University, studying in the 2022-2023 academic year. The sample of the research consists of 248 students from Hatay Mustafa Kemal University, veterinary medicine, psychological counseling and guidance, radio, television and cinema, journalism, Turkish teaching departments and 162 students from Toros University psychology, economics, international relations, gastronomy, nursing and physical therapy and rehabilitation departments. Personal Information Form, Digital Addiction Scale and Attitude towards the Future scale were used as data collection tools. The t-test and multiple variance analysis (MANOVA) were used to examine whether there was a difference in the digital addiction levels of the students participating in the study. According to the results of the analysis, a statistically significant difference was found between the digital addiction levels of public and private university students (p0.05 p= 0.27), anxious orientation (p>0.05 p= 0.51) and planned orientation (p>0.05 p=0.89). While there was no significant difference in the digital addiction levels of public university students according to their attitudes towards the future (p>0.05 p=0.132), father's education level (p>0.05 p=0.07) and the number of technological devices owned (p>0.05 p=0.44); A statistically significant difference was found according to gender (p0.05 p=0.16), father's education level (p>0.05 p= 0.07) and the number of technological devices owned (p>0.05 p= 0.16).