Bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden hesaplanan tibia parametrelerinin yaş ve cinsiyete göre değerlendirmesi
Evaluation of tibia parameters according to age and gender
- Tez No: 783576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA TOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Antropoloji araştırmalarında, özellikle adli vakalarda en önemli araştırma konusu biyolojik profil tayinidir. Yaş ve cinsiyet tahmini biyolojik profilinin tayininde en önemli unsurlardan biridir. Yaş ve cinsiyet tahmininde sıklıkla kemikler ve kemik dokusu kullanılmaktadır. Çünkü kemikler farklı çevre koşullarına uzun süre dayanabilmekte ve dolayısıyla kendi anatomik özelliklerini büyük oranda muhafaza edebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı; bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden elde edilen tibiaya ait parametrelerden yaş ve cinsiyetin değerlendirmesidir. Çalışmamız daha önceden çeşitli sağlık sorunları (tibia kemiğinde herhangi bir patoloji yada girişimsel işlem olmayan) ile Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran 30-40 (1. Grup), 40-50 (2. Grup) ve 50-60 (3. Grup) yaş grubundaki 50 kadın, 64 erkek toplam 114 bireye ait alt ekstremite BT anjio görüntüleri üzerinde gerçekleştirildi. Görüntüler DICOM formatında bilgisayar ortamında Radiant DICOM Viwer programına aktarıldı ve sağ condylus medialis ile lateralis arası uzunluk (CML-RL), sol condylus medialis ile lateralis arası uzunluk (CML-LL), sağ tibianın ortasında corpus tibia genişliği (CT-RW), sol tibianın ortasında corpus tibia genişliği (CT-LW), sağ condylus medialis-malleolus medialis arası uzaklık (CMMM-RL), sol condylus medialis-malleolus medialis arası uzaklık (CMMM-LL), sağ condylus lateralis-malleolus lateralis arası uzaklık (CLML-RL), sol condylus lateralis-malleolus lateralis arası uzaklık (CLML-LL), sağ malleolus medialis-tuberositas tibia-malleolus lateralis arası açı (MMTML-RA) ve sol malleolus medialis-tuberositas tibia-malleolus lateralis arası açı (MMTML-LA) ölçümleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The most important research subject in anthropology researches, especially in forensic cases, is the determination of biological profile. Age and sex estimation is one of the most important elements in determining the biological profile. Bones and bone tissue is often used to estimate age and gender. Because bones can withstand different environmental conditions for a long time and can preserve their anatomical features. The aim of this study ; is the evaluation of age and gender from the parameters of the tibia obtained from computerized tomography (CT) images. Our study included the age group of 30-40 (Group 1), 40-50 (Group 2), and 50-60 (Group 3) who applied to Karabuk University Training and Research Hospital with various health problems (no pathology or interventional procedure in the tibia bone) and was performed on lower extremity CT angio images of 114 individuals, 50 females and 64 males. The images were transferred to the Radiant DICOM Viwer program in DICOM format and the length between the right condylus medialis and lateralis (CML-RL), the length between the left condylus medialis and lateralis (CML-LL), the width of the right corpus tibia at the middle of the right tibia (CT-RW), the left corpus tibia width at the middle of the tibia (CT-LW), right condylus medialis-malleolus medialis distance (CMMM-RL), left condylus medialis-malleolus medialis distance (CMMM-LL), right condylus lateralis-malleolus lateralis distance (CLML- RL), distance between left condylus lateralis-malleolus lateralis (CLML-LL), angle between right malleolus medialis-tuberositas tibia-malleolus lateralis (MMTML-RA), and left malleolus medialis-tuberositas tibia-malleolus lateralis angle (MMTML-LA) measurements were carried out.