15 – 17 yaş kategorisi judoculara uygulanan performans testlerinin incelenmesi
Examination of performance tests applied to 15 – 17 age category judokas
- Tez No: 783583
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı 15 – 17 yaş kategorisi judoculara uygulanan performans testlerinin incelenmesidir. Araştırmaya 15-17 yaş aralığında son bir yıl içerisinde ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmış 25 erkek judocunun gönüllü olarak katılımı sağlanmıştır. Sporcuların vücut kompozisyonu belirlendikten sonra o gün uygulanacak test ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Sporcular Özel Judo Kondisyon Testi (SJFT), yapılandırılmış 4 dakikalık judo maçı simülasyonu testi, Üst ekstremite Wingate Anaerobik Testi (WAnT) ve maksimum oksijen tüketimi (VO2max) olmak üzere 4 farklı uygulamaya katılım sağlamışlardır. Müsabaka simülasyonu testi öncesi dinlenme kan laktat seviyeleri ölçülmüştür. Testten 1 dk, 5 dk, 10 dk, 15 dk ve 30 dk sonrasında toparlanma laktat seviyeleri takip edilmiştir. Elde edilen veriler IBM-SPSS 25 for Windows paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normallik dağılımında Shapiro-Wilk normallik testi uygulanmıştır. Yapılan analizde veriler normal dağılım göstermiştir. Tanımlayıcı istatistik ise aritmetik ortalama (¯x) ve standart sapma (SS) ile gösterilmiştir. Anaerobik gücün Judo spesifik testinin toplam atış skoruna etkisini yordamak için Simple Lineer Regresyon analizi yapılmıştır. VO2max ile Judo Müsabaka Simülasyonu test değerlerinin ilişkisi incelemek için Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Testlerde tekrar eden laktat ve kalp atım sayıları için tekrarlayan ölçümlerde tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Zaman içeresinde değişimleri Bonferroni testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluating the performance tests which have been administered to judokas who are 15-17 age category. It has been provided to participation of 25 judokas 15-17 age category who have been attended to national and international races during the last one year to the research. Judokas participated in 4 different applications: Special Judo Fitness Test (SJFT), structured 4-minute Judo Competition Simulation Test, Wingate Anaerobic Test (WAnT) for upper extremity and maximum oxygen consumption (VO2max). Before the competition simulation test resting blood lactate levels and the number of heart beats have been measuredrecovery lactate levels and the number of heart beats have been followed 1 min. 5 min. 10 min. 15 min. and 30 min. after the test. The data obtained have been analyzed on the package programme called IBM-SPSS 25 for Windows. The Shapiro Wilk normality test has been administered in terms of distribution of data normality. In the analysis, the datas have been demonstrated normal distribution. Descriptive statistics are shown with arithmetic mean and standard deviation. Simple Linear Regression analysis has been performed to anticipate the effect of anaerobic power on the total shooting score of the SJFT. Pearson Correlation test has been administered in order to evaluate the relationship between VO2max and Judo Competition Simulation Test. One-way analysis of variance has been practiced the repeated measurement for the number of lactates and heart beats that has been repeated on the tests.