Sürdürülebilirlik kapsamında akıllı kampüs tasarımı ile akıllı şebekeler için yenilenebilir enerji yönetimi uygulamaları
Renewable energy management applications for smart grids with smart campus design within the scope of sustainability
  1. Tez No: 783587
  2. Yazar: ZEYNEP CERAN ÇAMAYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA BETÜL ÜNSAL ÇELİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji ihtiyacı, bir kişi veya bir toplumun günlük hayatında kullandıkları enerji miktarını ifade eder. Enerji ihtiyacı, çeşitli işlemlerin yapılması, elektrik üretimi, aydınlatma, ısıtma ve soğutma gibi işlevlerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan enerjiyi karşılar. Enerji ihtiyacının karşılanması, çeşitli enerji kaynaklarının kullanılması ile mümkündür. Örneğin, elektrik üretimi için fosil yakıtlar, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi farklı seçenekler kullanılabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine ve güneş enerjisi santrallerinin özeliklerine değinmek için hazırlanan bu tezde Sivas bölgesinde kurulması planlanan 1 ve 5 MW gücünde fotovoltaik sistemin enerji üretim değerlendirmesi ve ekonomik analizini gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla, fotovoltaik panel çeşidi, montaj yapısı tipi ve evirici modeli için enerji üretimi incelemesi gerçekleştirilmiştir. Güneş enerjisi santralinin kurulacağı bölgenin yapısının da ayrıntılı olarak incelendiğini ve sistem için ekonomik analiz senaryolarının gerçekleştirildiğini belirtilmektedir. Bir güneş enerji santralinin kuruluşu, performansı ve ekonomik uygunluğu hakkında bilgi vermektedir. İnceleme sonuçları değerlendirilerek sistemlerin ekonomik olarak uygulanabilir olup olmadıkları hakkında bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy requirement refers to the amount of energy that a person or a community uses in their daily life. The energy requirement meets the energy required for the performance of various processes, electricity generation, lighting, heating and cooling. Meeting the energy needs is possible by using various energy sources. For example, different options can be used for electricity generation, such as fossil fuels, nuclear energy and renewable energy sources. In this thesis, which is prepared to address the importance of renewable energy sources and the characteristics of solar power plants, the energy production evaluation and economic analysis of the 1 and 5 MW photovoltaic system planned to be established in the Sivas region is carried out. For this purpose, an energy production examination was carried out for the photovoltaic panel type, installation structure type and inverter model. It is stated that the structure of the region where the solar power plant will be established is also examined in detail and economic analysis scenarios are carried out for the system. It provides information about the establishment, performance and economic suitability of a solar power plant. The results of the examination were evaluated and a conclusion was reached about whether the systems were economically viable.